www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?recenzie&id=148
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Teológia > Recenzie

Dnes je: 23. jún 2024     Meniny oslavuje: Sidónia

Zoεpédia - náhodný výber: Veľký piatok, Epitrachil, Margarity.     pohľadnice

18.12.2014 | Čítanosť(6881)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Otec, čo plní sľuby.

Anotácia:

Adam, Abrahám, Jakub, Jozef, Mojžiš… sú jednými z postáv pôsobivej knihy Scotta Hahna o Nebeskom Otcovi, ktorý uzavrel zmluvu s človekom. Autor nás vo v svojej knihe Otec, čo plní sľuby prevedie celými dejinami spásy práve rozprávaním o vzťahu Boha a človeka.

Veľká časť príbehu sa odohráva v rajskej záhrade, kde človek prvýkrát neposlúchol Boha. Miestami ide až o analytické a veľmi sugestívne rozprávanie. Úvod knihy je ťažké prelúskať, ale ak sa vám to podarí, každou ďalšou stránkou sa vám naskytne kompletnejší pohľad na dobrodružstvo človeka s Bohom. Napriek tomu, že autor nemá v úmysle odporúčať knihu ako pomôcku k štúdiu Svätého Písma, jej posolstvo je aj pre nás laikov veľavravné – Otec, ktorý miluje človeka, uzavrel s ním zmluvu a zaviazal sa prísahou.

Na príbehu starozákonných postáv Scott Hahn majstrovsky vykresľuje ako sa mnohoráz vyvolený Boží ľud Izrael odvrátil od zmluvy s Pánom. A Boha, ktorý vo svojej spravodlivosti musel svoj ľud často potrestať a vychovávať. Avšak ani to mu, ako vernému Otcovi, nezabránilo, aby uzavrel novú zmluvu so svojím ľudom. S Abrahámom, ktorého požehnal, aby sa stal veľkým národom, s Mojžišom, ktorý vyviedol Boží ľud z egyptského zajatia, s Dávidom, ktorého si vyvolil za kráľa.
Tento krátky exkurz do dejín vyvoleného národa a dejín spásy celého ľudstva, rozhodne nie je ľahkým čítaním. Sám autor používa, alebo skôr vysvetľuje mnohé symboly, ktoré spájajú starozákonnú zmluvu s obetou Ježiša Krista a s jeho Novou zmluvou. Práve v Ježišovi a v jeho zjavení Scott Hahn objasňuje mnohé fakty, ktoré sa čitateľovi spájajú v ucelené rozprávanie. V závere oslovuje i Cirkev, ktorá sa stala účastníkom Novej zmluvy a jej prostredníkom pre všetky národy.
Pre mňa osobne je Otec, čo plní sľuby kniha o Otcovej vernosti a láske k hriešnemu ľudstvu, i ku každému človeku. Vo svojej celistvosti sa myšlienka Otcovej odpúšťajúcej lásky tiahne celou knihou od počiatočných etáp, až po dnešné dejiny spásy. Je to príležitosť zamyslieť sa, akým je náš Nebeský Otec. Otec, ktorý dáva a plní prisľúbenia.
 
 
 
 
 
 
 
HAHN, S. 2008. Otec, čo plní sľuby [A Father Who Keeps His Promisses], Bratislava : Redemptoristi, 304 s., viazaná, ISBN 978-80-9696-008-8

Knihu si môžete zakúpiť  tu...

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε