www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?recenzie&id=160
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Teológia > Recenzie

Dnes je: 23. jún 2024     Meniny oslavuje: Sidónia

Zoεpédia - náhodný výber: Jahve, Pánovo nanebovstúpen..., Benediktíni.     pohľadnice

27.01.2016 | Júlia Štefeková | Čítanosť(6282)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Prečo mám strach povedať ti, kto som?

Anotácia:
Autor, jezuita John Powell, je vo svete známy svojimi publikáciami, ktoré by sme mohli narátať na desiatky. Hoci jeho knihy nie sú stranovo obsiahle, ich slová vás nenechajú chladnými a ľahostajnými. Kniha Prečo mám strach povedať ti, kto som? je voľným pokračovaním publikácie Prečo mám strach milovať?

Predtým, než som sa ponorila do čítania knihy, som sa samej seba pýtala: Prečo mám obavu niekomu povedať kto som, kam smerujem a čo cítim? Ak sa pýtate, či som našla odpoveď v knihe, tak odpoveď je áno.Autor zdôrazňuje starú známu vec: bez komunikácie a času venovaného druhému, nemôže fungovať žiaden vzťah. Tu prízvukuje dôležitosť istého prvku v rozhovoroch a ním je úprimnosť. Prečo práve ona? Čím otvorenejší budeme voči druhému, tým lepšie vzťahy môžeme tvoriť a mať. No netreba zabúdať ani na seba. Prvým dôležitým krokom je byť pravdivý voči sebe samému. Nepretvarovať sa, nedávať si zbytočné masky a hrať pózy.A prečo sa vlastne bojíme priznať si kto skutočne sme? Myslím, že odpoveď poznáte. Je to strach – náš najväčší nepriateľ a paradoxne zároveň priateľ. Presnejšie je to nebezpečenstvo, obava, že budeme poznaní práve takí akí sme, so všetkými našimi chybami a nedokonalosťami a zároveň vo svojej kráse, jedinečnosti a originalite.Čítanie tejto knihy núti zamyslieť sa nad vzťahmi, ktoré máme. Mne osobne veľmi pomohla usporiadať si veci v živote a aplikovať poznatky do praxe. Autor zúročuje svoje skúsenosti z oblasti psychológie a vovádza nás do sveta ponúkajúceho pohľad na nás samých. Pokladá veľmi dobré otázky a je už len vás, či sa aj pustíte do hľadania odpovedí. Táto konfrontácia môže vyvolávať isté obavy, ale s Božou pomocou sa to dá zvládnuť a objaviť v sebe i to zatiaľ nepoznané.„Nikto ešte nespravil presne takú istú vec, ako si spravil ty; nikoho myšlienky sa nikdy presne nezhodovali s tvojimi a nikto nesníval rovnaké sny ako ty.“ (s.55) Vďaka Pánovi – nášmu Stvoriteľovi sme každý jeden originálny a nenahraditeľný. Preto snívajte a to, čo si vysnívate, aj skutočne prežite.

 
POWELL, J. 2007. Prečo mám strach povedať ti, kto som? Trnava: Dobrá kniha, 104 s., brožovaná (mäkká) väzba, ISBN 978-80-7141-575-6. 
Knihu si môžete zakúpiť tu...
 

 

Autor: Júlia Štefeková - všetky recenzie od tohto autora (1)

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε