www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?recenzie&id=179
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Teológia > Recenzie

Dnes je: 2. jún 2023     Meniny oslavuje: Xénia, Oxana

Zoεpédia - náhodný výber: Mantia, Veľký týždeň, Proskomídia - obrad ....     pohľadnice

12.04.2017 | Marek Piváček | Čítanosť(4902)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Zjavenia sv. Brigity Švédskej

Anotácia:
Knihu Zjavenia sv. Brigity Švédskej som bral do rúk s neskrývaným záujmom nakoľko ma zaujal jej životopis, ktorý som dávnejšie čítal. Zjavenia predčili moje očakávania vo všetkých smeroch. Ide totiž o dielo, ktoré nenapísal človek, ale o vnuknuté slová, ktoré svätej Brigite hovoril Ježiš, panenská Matka Mária alebo anjeli. Okrem toho, že ide o zaujímavú knihu, je aj knihou veľmi užitočnou pre našu spásu, keď sa učíme na príklade Ježiša, Márie a svätých ako máme žiť.
 
V úvode knihy Panna Mária zjavuje svoje počatie, detstvo, jej život so svätým Jozefom. Mňa osobne veľmi oslovil spôsob akým žili – v úplnej jednoduchosti a skromnosti. Nič navyše si neponechali pre seba, ale všetko rozdali. Nasleduje narodenie Božieho Syna prežívané v modlitbe a v klaňaní sa Bohu, ktorý prišiel na svet. Mária necítila žiadnu bolesť, zaplavila ju radosť. Božia Matka hovorí o svojej bolesti pri očisťovaní, ktoré s pokorou podstúpila, a pri úteku do Egypta.
 
Ďalšou časťou knihy je zjavenie Ježiša, ktorý sv. Brigitu poučuje o svojej smrteľnej úzkosti v Getsemanskej záhrade. Mária nás sprevádza tajomstvom umučenia svojho Syna. V každom čitateľovi sa musí niečo pohnúť pri rozjímaní o umučení Nášho Pána. Jeho Matka farbisto opisuje všetky bolesti a muky, ktoré na Neho doľahli. Jej srdce bolo prebodnuté piatimi kopijami.
 
Druhou veľkou časťou knihy je rozprávanie anjela o Panne Márii. Vo viacerých kapitolách anjel opisuje Máriu a dáva jej rôzne prívlastky ako Božia archa, Matka nového Izáka, najdokonalejšie Božie stvorenie, Božia koruna cností. V tejto časti sa dozvedáme o tom, akú záľubu mal Boh Otec v stvorení Nebeskej Matky, ktorú miloval ešte pred jej narodením.
 
Treťou časťou knihy je rozprávanie o svätých – Petrovi a Pavlovi, Jánovi Krstiteľovi, Márii Magdaléne, sv. Jánovi, sv. Dominikovi a Benediktovi.
 
Štvrtú kapitolu tvorí zjavenie o osobnom súde. Svätá Brigita má milosť vidieť duše na osobnom súde. Vidí dušu, ktorá sa bude očisťovať ale i dušu, ktorá má byť zavrhnutá. Aký je to hrozný pohľad, keď sa nedá už nič urobiť! Jednou z duší, ktoré svätá Brigita videla, bola duša jej syna Karola, ktorý žil zmyselne na tomto svete. Sama Božia Matka jej ukázala ako stála pri jeho duši, aby ju nepredadla zmyselnosť alebo zúfalstvo. Mária nám tu odhaľuje moc, s akou sa zastáva duše na súde, o ktorú bojuje diabol. Krásne vidieť, aký mocný je príhovor a orodovanie Božej Matky.
 
Veľmi užitočná kniha Zjavenia svätej Brigity končí modlitbami svätice, ktoré sa týkajú umučenia Nášho Pána. Celým dielom sa tiahne myšlienka lásky Boha a Nebeskej Matky k nám ľuďom. Človek sa musí po jej prečítaní zamyslieť nad svojím životom nadchnutý príkladom svätej rodiny, Márie, Jozefa a ich dieťaťa Ježiša, povzbudený Božou láskou, ktorá sa najviac prejavila v umučení Nášho Pána.
 
Knihu si môžete zakúpiť tu.
 
Zjavenia sv. Brigity švédskej, Zachej.sk, 272 s., brožovaná väzba, ISBN 978-80-89866-05-2.
Autor: Marek Piváček - všetky recenzie od tohto autora (2)

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε