www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=1125
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 14. júl 2024     Meniny oslavuje: Kamil

Zoεpédia - náhodný výber: Slávnostná poklona p..., Deo gratias, Sviatok nášho najsla....     pohľadnice

26.06.2011 | Čítanosť(3850)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Archieparchiálna odpustová slávnosť sv. Jána Krstiteľa v Prešove

Archieparchiálna odpustová slávnosť sv. Jána Krstiteľa v Prešove

V prešovskej katedrále sa v nedeľu 26. júna konala archieparchiálna odpustová slávnosť k sviatku Narodenia sv. Jána Krstiteľa, ktorý je nebeským patrónom nielen katedrály a Prešovskej archieparchie, ale aj prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ, ktorý bol hlavným celebrantom archijerejskej svätej liturgie. Konclebroval aj emeritný biskup Ján Eugen Kočiš, ktorý sa v sobotu 25. júna dožil požehnaných 85 rokov života.

V homílii sa Božiemu ľudu prihovoril rektor Gréckokatolíckeho kňazského seminára blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove o. Miroslav Dancák, ktorý vychádzajúc z Lukášovho evanjelia o narodení sv. Jána Krstiteľa povedal: „Keď Zachariáš pochyboval o slovách, ktoré mu zvestoval Boží anjel, Boh dal Zachariášovi priestor, aby sa stíšil, aby mohol počúvať Boha a riadiť sa ním. Nie je to potrebné aj pre ľudí dnešného sveta, aby mali viac priestoru na počúvanie Boha? V evanjeliu počúvame o stíšení Zachariáša, aby sme aj my videli potrebu nášho stíšenia, lebo aj my často pochybujeme a nekonáme ako Kristovi učeníci. Oblečme si takýmto spôsobom Ježiša Krista.“

Na konci slávnosti vladykovi Jánovi a vladykovi Jánovi Eugenovi v mene všetkých zablahoželal kancelár o. Ľubomír Petrík, ktorý zdôraznil, že aj oni ako nástupcovia apoštolov sú predchodcami Pána do našich sŕdc a životov. Otec arcibiskup tým, že nám neustále ohlasuje evanjelium a vytvára podmienky na formáciu kňazov, mládeže, rodín, Rómov a všetkých našich veriacich a otec biskup Ján Eugen svojím svedectvom, že aj ako 85 ročný stále spolu s otcom arcibiskupom slávi Eucharistiu a po celý svoj život, aj v utrpení, ostal verný Bohu, Cirkvi a svojmu duchovnému poslaniu. Aby tak, ako je o Jánovi Krstiteľovi napísané, že „vskutku Pánova ruka bola s ním“, aj našich vladykov vždy v ich službe Božiemu ľudu sprevádzala žehnajúca Pánova ruka.

Na odpustovej slávnosti sa zúčastnili aj hostia z gréckokatolíckej eparchie Phoenix na západe USA – kancelár eparchie o. Izer Wes, novokňaz a bohoslovci, ako aj kňaz z Ukrajiny a slovenský gréckokatolícky kňaz o. Juraj Terek, ktorý pôsobí v Medzinárodnom teologickom inštitúte v Trumau v Rakúsku. Americkí gréckokatolícki duchovní a bohoslovci prišli na základe iniciatívy ich biskupa Geralda Dina, ktorý ich tu poslal, aby spoznávali, odkiaľ pochádza ich cirkev. Preto navštívili Prešovskú archieparchiu, idú ešte do Užhorodu na Ukrajine a na pútnické miesto Mariapocs v Maďarsku.

Slávnosť v prešovskej katedrále spevom sprevádzal Katedrálny zbor sv. Jána Krstiteľa v Prešove pod vedením dirigentky Valérie Hricovovej.

Zdroj: Ľubomír Petrík
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε