www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=1413
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 14. júl 2024     Meniny oslavuje: Kamil

Zoεpédia - náhodný výber: Deuterokánonické spi..., Anafora - východné c..., Monarchianizmus.     pohľadnice

15.02.2021 | Čítanosť(893)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

KBS reaguje na návrh školského zákona, navrhuje ho stiahnuť a prepracovať

KBS reaguje na návrh školského zákona, navrhuje ho stiahnuť a prepracovať
Bratislava 15. februára (TK KBS) Konferencia biskupov Slovenska (KBS) pripomienkovala návrh školského zákona, ktorý predložilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Keďže vzbudzuje viaceré kontroverzie a nedostatky, navrhuje zákon stiahnuť a prepracovať.
 
Prinášame najdôležitejšie body, ktoré KBS navrhuje, aby novela zákona riešila:
 
1) KBS navrhuje, aby bola vyňatá pôsobnosť samosprávneho kraja vo veci určovania najvyššieho počtu žiakov prvého ročníka v dennej forme štúdia pre cirkevné a súkromné školy. Uvedenú kompetenciu žiadame preniesť na zriaďovateľa cirkevnej školy resp. súkromnej školy.
 
Odvolávame sa pritom na cieľ Vlády SR: „Zjednotiť riadenie, financovanie a správu školstva tak, aby bola rešpektovaná autonómia zriaďovateľov cirkevných škôl v zmysle platných zmlúv medzi štátom a cirkvami a tiež zriaďovateľov súkromných škôl a školských zariadení, ktoré napĺňajú ústavný rámec práva na vzdelávanie.“
 
A poukazujeme tiež na skutočnosť, že „Vláda SR vyvinie úsilie na základe princípu rovného financovania každého dieťaťa a žiaka bez ohľadu na zriaďovateľa školy a školského zariadenia.“ K tomu pozri napríklad: https://www.mpsr.sk/programove-vyhlasenie- vlady-slovenskej-republik y-na-obdobie-rokov-2020-2 024/800-17-800-15434/, zobrazené 6.2.2021. Rovnakú zmenu navrhujeme aj v zákone o štátnej správe v školstve a školskej samospráve.
2) Navrhujeme, aby povinnou prílohou žiadosti o zaradenie školy alebo školského zariadenia do siete, ktorú predkladá ministerstvu ako zriaďovateľ štátom uznaná cirkev alebo náboženská spoločnosť, prípadne iná právnická osoba alebo fyzická osoba neboli:
 
a.) súhlas samosprávneho kraja, ak ide o jazykové školy, základné umelecké školy a školské zariadenia okrem škôl v prírode pre deti, žiakov a poslucháčov nad 15 rokov veku a stredné školy, školy v prírode, stredné školy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, odborné učilištia a praktické školy na území samosprávneho kraja;
b.) vyjadrenie príslušného orgánu školskej samosprávy.
 
Uvedené ustanovenie je v diskrepancii s princípom výchovy a vzdelávania, podľa ktorého je výchova a vzdelávanie založená na princípoch „rovnoprávnosti postavenia škôl a školských zariadení bez rozdielu zriaďovateľa“;
 
Podľa súčasného znenia totiž v prípade, ak chce školu alebo školské zariadenie zriadiť cirkevný zriaďovateľ alebo súkromný zriaďovateľ, vyžaduje sa ako povinná náležitosť žiadosti predloženie súhlasu iného zriaďovateľa - samosprávneho kraja, resp. obce.
 
Uvedené ustanovenie žiadame vypustiť aj s ohľadom na cieľ uvedený v Programovom vyhlásení vlády Slovenskej republiky na obdobie rokov 2020 – 2024: „zjednotiť riadenie, financovanie a správu školstva tak, aby bola rešpektovaná autonómia zriaďovateľov cirkevných škôl v zmysle platných zmlúv medzi štátom a cirkvami a tiež zriaďovateľov súkromných škôl a školských zariadení, ktoré napĺňajú ústavný rámec práva na vzdelávanie.“ K tomu pozri napríklad: https://www.mpsr.sk/programove-vyhlasenie- vlady-slovenskej-republik y-na-obdobie-rokov-2020-2 024/800-17-800-15434/, zobrazené 6.2.2021.
 
3. Zároveň pripomienkujeme aj iné ustanovenia, ktoré sa týkajú práv rodičov, práv detí nielen cirkevných škôl a hodnotových otázok.
 
Kompletný zoznam pripomienok všetkých pripomienkujúcich subjektov je dostupný na stránke tu.

( TK KBS, kbs, ml; pz )
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε