www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=1414
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 14. júl 2024     Meniny oslavuje: Kamil

Zoεpédia - náhodný výber: Analoj, Proskomídia - modlit..., Jozef Maretta – Prav....     pohľadnice

23.02.2021 | Čítanosť(767)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Začiatok Veľkej Štyridsiatnice - duchovný podnet o. Marka Durláka

Začiatok Veľkej Štyridsiatnice - duchovný podnet o. Marka Durláka
Zmysel pôstneho sebazapierania vysvetľuje v rubrike Vatikánskeho rozhlasu o živote gréckokatolíkov otec Marko Durlák, kňaz Prešovskej archieparchie, ktorý v súčasnosti pôsobí v Ríme na Kongregácii pre východné cirkvi.Gréckokatolíci práve zakončili prvý týždeň Veľkého pôstu, známy tiež pod menom Veľká Štyridsiatnica, ktorá pre nich začala minulý pondelok. Bol to veľmi intenzívny týždeň, tak čo do modlitieb ako aj čo do pôstu. Hoci normatívne prísne zaväzuje gréckokatolíkov iba prvý deň veľkého pôstu, teda spomínaný pondelok, kedy sa od nich žiada zdržať sa nielen mäsa, ale aj akýchkoľvek produktov živočíšneho pôvodu ako sú vajíčka, mlieko a syr, je nepísaným zvykom, že celý prvý týždeň pôstu, presnejšie od pondelka do piatku, sa veriaci zdržiavajú prinajmenšom mäsitých pokrmov.
 
Napriek svojej prísnosti toto obdobie nemá urobiť z kresťana človeka smutného a skleslého, ale práve naopak: má sa stať ľahším, radostnejším a vnútorne slobodnejším. Ponúkam vám krátky úryvok z homílie Učiteľa Cirkvi, svätého Gregora Nysského, na začiatok Veľkého pôstu. Gregor žil v 4. storočí a bol rodným bratom sv. Bazila Veľkého. Hoci, dá sa povedať, žil stále v tieni svojho brata, takže je známy menej, jednako ho možno právom pokladať za jedného z prvých kresťanských mystikov. V cirkevných kruhoch bol považovaný za garanta čistej viery vo svojej dobe.
 
A teraz už spomínaný úryvok:
Pôst, tak veľmi blahodárny pre dušu, nie je o nič menej užitočný aj pre telo. On totiž zjemňuje jeho hrubosť, znižuje jeho váhu, oslabuje žily silno navreté od krvi a poskytuje im úľavu, aby sa im neprihodilo to, čo sa stáva s kanálmi, ktoré sa pod nadmerným nahromadením vody pretrhajú, lebo už nie sú schopné udržať obrovský tlak vody.
 
Zdržanlivosť poskytuje odpočinok aj pre žalúdok.

Kresťanský východ slávi „Nedeľu svätých Bohootcov“
I on sa stáva slobodnejším od napätej činnosti a nemusí sa namáhať sťa rozpálený kotol pri varení. Vtedy naše oči hľadia čisto, jasno, nemajú pred sebou ten mrak, ktorý pri prejedaní sa zahmlieva náš zrak; naše nohy majú pevnú chôdzu; ruky majú dostatok síl, aby pracovali; dýchanie je voľné, lebo nie je hatené žiadnymi vnútornými ťažkosťami.
 
Reč postiaceho sa je zrozumiteľná a plynulá; rozum je jasný a vskutku sa stáva podobným Bohu, lebo vykonáva svoju činnosť akoby v nehmotnom tele, bez akejkoľvek prekážky a rozrušenia; spánok býva kľudný a slobodný od zlých snov.
 
Skrátka, pôst je pokoj, ktorý je darovaný spoločne duši i telu, život bez otrasov, ustálený, prinášajúci Bohu radosť a zarmucujúci jeho nepriateľa. Keď nepriateľ vidí, že jeho protivník bdie, že sa chytá zbrane a cvičí sa vo vojenskom umení, práve kvôli tejto pohotovosti bojovať predvída svoju porážku. Rovnako aj nepriateľ našej spásy považuje všetku našu horlivosť v cnostiach za svoje vlastné nešťastie.
 
Vedz preto, človeče, že príbytok postiaceho sa strážia a ochraňujú anjeli, ale na príbytok toho, kto sa v období Štyridsiatnice oddáva pôžitkom, striehnu démoni, priatelia všetkej bezuzdnosti, milovníci rozkoše a pomocníci tam, kde sa pije. Nepoškvrň čistotu Štyridsiatnice svojím pokrytectvom, aby sa ti neprihodilo to, čo sa stáva predavačom vína. Lebo ak už oni musia znášať trest za to, že do vína pridávajú vodu, ako potom ujdeš trestu ty, čo si prísny pôst zjemňuješ delikátnymi jedlami?
 
Neospravedlňuj sa zdanlivou slabosťou. Nevyhováraj sa na Štyridsiatnicu, akoby to ona spôsobovala choroby. Práve naopak, ona ti prináša zdravie. Nevyhľadávaj príležitosti na hriech spolu s ľuďmi, ktorí lipnú na pôžitkoch. Zdržanlivosť sa ti protiví len preto, že si si tak navykol, ale pravda je taká, že ti vôbec neškodí. Neboj sa námahy spojenej so zdržanlivosťou. Radšej postav oproti nej ako protiklad nádej na veci budúce. Potom budeš kráčať pôstnym obdobím s ľahkosťou.
 
Povedz sebe samému: pôst je horký, ale raj sladký; smäd je mučivý, ale už je blízko prameň, po ktorom nikdy nebude smädný ten, kto sa z neho napije; telo je nepokojné, ale nemateriálna duša je silnejšia než telo; telesné údy sú bez života, ale vzkriesenie je už blízko! Aj ty povedz pokúšajúcemu ťa bruchu slová, ktoré povedal Pán pokušiteľovi: „Nielen z chleba žije človek, ale z každého Božieho slova“ (Mt 4, 4).
 
Pôst nie je časom hladovania; je to len krátka prestávka v požívaní pokrmu. Nie je to nevyhnutné odsúdenie, lež dobrovoľné ovládanie sa. Nie je to žiadna otrocká záležitosť, ale slobodný sebazápor. Modli sa a získaš silu, volaj a rýchly pomocník sa dostaví.
 
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε