www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=1415
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 14. júl 2024     Meniny oslavuje: Kamil

Zoεpédia - náhodný výber: Kánon, Ante Christum natum, Lazárova sobota.     pohľadnice

25.02.2021 | Čítanosť(978)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Výročie procesu s biskupmi pripomenie príležitostná poštová pečiatka

Výročie procesu s biskupmi pripomenie príležitostná poštová pečiatka
 
Močenok 25. februára (TK KBS) Pri príležitosti 70. výročia vykonštruovaného politického procesu s tromi katolíckymi biskupmi Petrom Pavlom Gojdičom, Michalom Buzalkom a Jánom Vojtaššákom v roku 1951, si ich občania Močenku uctia ako mučeníkov za Krista a slovenský národ. V piatok 26. februára 2021 bude na pošte používaná príležitostná poštová pečiatka a lístok so symbolikou

„Buďme hrdí na našich spoluobčanov, ktorí sa v ťažkých časoch 50. rokov nebáli zastať svojich nespravodlivo odsúdených biskupov a vyjadrili otvorený odpor proti politickému procesu a inšpirujme sa ich príkladom pri obrane základných ľudských práv,“ uviedol pri tejto príležitosti Jozef  Kútny. 

Pred 70 rokmi (10. januára 1951) sa v Bratislave začal pred senátom Štátneho súdu proces so slovenskými biskupmi Jánom Vojtaššákom, Michalom Buzalkom a gréckokatolíckym biskupom Pavlom Petrom Gojdičom. Títo traja biskupi boli v 50. rokoch minulého storočia odsúdení, dvaja na doživotie a jeden na 24 rokov. Po páde komunistického režimu v roku 1990 boli zbavení obvinenia, no až po ich smrti.
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε