www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=1423
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 25. júl 2024     Meniny oslavuje: Jakub

Zoεpédia - náhodný výber: Encyklika, Ikos, Diptychy.     pohľadnice

13.04.2021 | Čítanosť(2003)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Biskupi sa tešia, že čoskoro bude znovu možná účasť na bohoslužbách

Biskupi sa tešia, že čoskoro bude znovu možná účasť na bohoslužbách
 
Povzbudenie predsedu KBS Mons. Stanislava Zvolenského.
 
Bratislava 12. apríla (TK KBS) Slovenskí biskupi sú radi, že sa epidemická situácia zlepšuje a onedlho bude pre veriacich znovu možné zúčastňovať sa na verejných bohoslužbách. Veriacich povzbudzujú, aby sa po uvoľnení epidemických opatrení primeraným spôsobom začali vracať do kostolov. Podľa platného semaforu by Slovensko malo čoskoro prejsť z čiernej do bordovej fázy, ktorá umožní konanie bohoslužieb s čiastočnou účasťou veriacich.
 
Veriaci sú s malými prestávkami viac ako rok bez možnosti zúčastniť sa na svätej omši. „Pred rokom sme sa obrátili na veriacich a kňazov, aby sa sväté omše konali bez účasti veriacich. Katolícka cirkev tým rešpektovala rozhodnutie premiéra Petra Pellegriniho,“ povedal predseda KBS Stanislav Zvolenský.
 
Následne boli sväté omše vysielané najmä cez katolícke médiá Rádio LUMEN a TV Lux a cez sociálne siete. Tie však podľa Mons. Stanislava Zvolenského nemôžu nahradiť účasť na svätej omši. V lete 2020 sa opatrenia uvoľnili, ale od 31. decembra sa sväté omše konajú opäť bez účasti veriacich.
 
„Naozaj nás teší, že situácia na Slovensku sa postupne zlepšuje a stabilizuje, a tak sa podľa platného covid automatu čoskoro budeme môcť stretnúť, hoci s obmedzeniami, pri slávení svätých omší v kostoloch. Som vďačný veriacim za veľkú trpezlivosť, ktorú prejavili, keď celé mesiace museli vydržať bez možnosti osobnej účasti na bohoslužbách. Ďakujem stovkám katolíckych kňazov a rehoľníkov, ktorí počas covidu nastúpili do nemocníc, aby pomáhali personálu. Veľké ďakujem, samozrejme, patrí tisícom lekárov a zdravotníkov, spomedzi ktorých sa mnohí hlásia ku katolíckej cirkvi, a silu pre svoju službu ľuďom budú môcť znovu čerpať z Eucharistie a účasti na svätej omši,“ zdôraznil predseda KBS Stanislav Zvolenský.
 
Zároveň pripomenul, že na výzvu slovenských biskupov Slovenská katolícka charita pomáha starším ľuďom pri registrácii na očkovanie. „V súčasnosti, keď je každým dňom čoraz viac ľudí zaočkovaných proti koronavírusu, bude znovu možné vrátiť sa k verejnému sláveniu svätých omší s účasťou veriacich pri dodržaní hygienickým opatrení, ktoré už poznáme,“ povedal predseda KBS. Veriaci si už zvykli, že pri vstupe do kostolov si dezinfikujú ruky dezinfekčným prostriedkom umiestneným v bezdotykových nádobách. V kostole majú prekryté dýchacie cesty respirátorom a sväté prijímanie dostávajú na ruku. „Každá svätá omša a sväté prijímanie je pre veriacich stretnutím s Ježišom Kristom,“ zdôraznil.
 
Predseda KBS zároveň dodal, že veriaci budú naďalej - kvôli limitovanej účasti - oslobodení od povinnosti byť prítomní na nedeľných bohoslužbách, ktoré budú až do úplného uvoľnenia opatrení pokračovať aj cez katolícke médiá, alebo sociálne siete.
 
( TK KBS, rp; pz ) 
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε