Ateizmus
Ateizmus (z gréc .ά, a = záporná predpona ne -, a θεός, theós - Boh). Náuka alebo svetonázor popierajúci existenciu osobného Boha a duše, nadprirodzený život a nesmrteľnosť. Pojem ateizmu nie je jednoznačný. Jestvuje totiž toľko druhov ateizmu, koľko je ateistov.
V dejinách mal rôzne formy. Vo všeobecnosti sa rozdeľuje na absolútny a relatívny:
1/ Absolútny ateizmus a priori popiera akúkoľvek existenciu absolútna alebo božstva a nadprirodzených síl. Všetko, čo jestvuje a čo tvorí tento svet, vysvetľuje čisto prirodzenými princípmi. Môže byť «tolerantný», ak jeho zástancovia nezaujímajú nepriateľský postoj voči náboženstvu a viere a sú znášanliví, alebo «bojovný», ak sa jeho zástancovia domnievajú, že v ne oslobodenia a šťastia človeka musia bojovať proti akejkoľvek forme náboženstva.
2/ Relatívny ateizmus neuznáva existenciu osobného Boha v zmysle prvej príčiny sveta, teda Boha transcendentného a odlišného od tohto sveta. Vyskytuje sa ako teoretický, postulatívny a praktický.
a/ Teoretický ateizmus vychádza z tvrdenia, že človek nemôže s istotou a bezpečne poznať jestvovanie Boha.
b/ Postulatívny ateizmus zdôvodňuje nemožnosť skutočnej existencie Boha tým, že človek má slobodnú vôľu: vierou v Boha by sa vraj sloboda človeka stala čírou ilúziou.
c/ Praktický ateizmus alebo nezaujíma stanovisko k otázke existencie Boha, alebo, ak ju teoreticky pripúšťa, nevyvádza z toho nijaké dôsledky pre život a konanie človeka.
Druhý vatikánsky koncil pozýva ateistov, aby s úprimným srdcom uvažovali o Kristovom evanjeliu, pretože Cirkev veľmi dobre vie, že jej posolstvo je v súlade s najhlbšími túžbami ľudského srdca.
|