www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?citaren&id=408
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 2. október 2022     Meniny oslavuje: Levoslav

Zoεpédia - náhodný výber: Hubka, Askéza, Šaddaj.     pohľadnice

11.07.2007 | Spiritualita | PaedDr. František Dancák | Čítanosť(10297)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Bolsena – Orvieto

Bolsena – Orvieto

Lazio – oblasť v strednom Taliansku pri Tyrhénskom mori s viac ako 5 miliónmi obyvateľov a hlavným mestom Rímom. Oblasť je známa množstvom historických pamiatok. Medzi ne patria aj mestá Bolsena a Orvieto, ktoré ležia vedľa diaľnice A1 medzi Florenciou a Rímom. Známe sú najmä eucharistickým zázrakom z roku 1263.

Zázrak sa udial v Bolsene v malom Kostolíku sv. Kristíny na brehu jazera rovnakého mena (Lago di Bolsena). Jeden český kňaz, veľmi zbožný, no so silnými pochybnosťami o eucharistickej pravde, sa v roku 1263 rozhodol putovať k pápežovi, aby mu pomohol rozohnať pochybnosti.

V Bolsene prerušil cestu a v Kostole sv. Kristíny slúžil svätú liturgiu. Jeho pochybnosti sa tu ešte vystupňovali. A tu sa to stalo: v okamihu premenenia sa chlieb premenil na telo. Celý, okrem miest, kde ho kňaz držal prstami. Telo natoľko krvácalo, že kvapky krvi  sa pred očami prítomných roztryskli na korporál (biele štvorhranné plátno), ktoré v jeho očiach predstavovali tŕním korunovanú Kristovu hlavu.

Celý rozrušený nebol schopný dokončiť svätú liturgiu. Krvácajúci chlieb ovinul do korporálu a aby nevzbudil pozornosť prítomných, snažil sa nenápadne prejsť do sakristie. Napriek úzkostlivej pozornosti padlo niekoľko kvapiek krvi na kamenné dlaždice. Krvavý korporál spolu s kalichom uložil do skrine. Keď sa upokojil, rozhodol sa odísť k pápežovi Urbanovi IV. (1261 – 1264), ktorý sa vtedy nachádzal v blízkom Orviete. Pápež hlboko dojatý vypočul jeho správu, udelil mu rozhrešenie a do Bolseny hneď poslal miestneho biskupa, aby všetko preskúmal.

Biskup, uvedomiac si, že stojí pred zázračnou udalosťou, zobral korporál a vrátil sa do Orvieta. Pápež Urban IV. mu vyšiel s veľkým zástupom ľudu v ústrety a prevzal premenený chlieb a korporál. Slávnostne ich ukázal ľudu a požehnal ho nimi.

Nasledujúci rok (1264) ustanovil pápež Urban IV. bulou Transiturus sviatok Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi. Obyvatelia Orvieta sa rozhodli na pamiatku vystavať chrám. Takto sa zrodil krásny románsko-gotický chrám, ktorý pápež Lev XII. (1823 – 1829) nazval Zlatou ľaliou katedrál. Jeho výstavba, ktorá bola zamýšľaná už predtým, dostala zázrakom novú silu a podporu. Fasáda tohto chrámu, na ktorej pracovalo 33 architektov, 152 sochárov, 68 maliarov a 90 tvorcov mozaík, dnes patrí ku klenotom svetového umenia.

Ako následok zázraku v rukách českého kňaza sa takpovediac znovuzrodili dve mestá – Bolsena a Orvieto.

Z pôvodného oltára, na ktorom sa zázrak udial, zostala len doska, ktorej pravosť potvrdil v roku 1812 pápež Pius VII. Vedľa vidieť malú jaskyňu, v ktorej boli až do roku 1705 uchovávané kamene postriekané krvou. Dnes sa kamene nachádzajú v novej Kaplnke zázraku. Maľba na oltári znázorňuje vyľakaného kňaza, ktorý sa snaží ukryť krvou postriekaný korporál. Tri zo štyroch kameňov sú vsadené do rámov v malých cibóriách. Štvrtý kameň je vystavený na hlavnom oltári kaplnky, ktorý býva nosený na sviatok Božieho Tela v Bolsene.

V Orviete – v kaplnke dómu sa uchováva v relikviári korporál. Ešte i dnes možno na ňom pozorovať škvrny od krvi. Relikviár sa ukrýva v bohostánku. Steny Kaplnky korporála z roku 1356 sú vyzdobené vzácnymi freskami.

Aj v Orviete sa každoročne koná známa procesia Božieho Tela. A je to vždy veľká slávnosť, plná spomienok a dejinných výjavov, na ktorej je prítomný takmer každý. Z katedrály sa vynášajú symboly, potom Najsvätejšia Eucharistia, nakoniec korporál. Takto sa v týchto dvoch mestách každoročne obnovuje vzdávanie pocty tomuto eucharistickému zázraku.

Mnohí z nás aj v tomto roku budú cestovať na dovolenku alebo na púť do Ríma. Nezabudnime navštíviť aj tieto dve mestá, zvlášť Orvieto, ktoré sa rozkladá na ploche vysokej tufovej ostrohy. Mesto lákalo už Etruskov, ktorí tu postavili jedno zo svojich najdôležitejších miest. Dostaneme sa do neho lanovkou z vlakovej stanice Orvieto Scalo. Odmenou nám budú nezabudnuteľné duchovné zážitky.

Zdroj: Slovo 2007, č. 12.
Autor: PaedDr. František Dancák - všetky články od tohto autora (67)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε