www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?citaren&id=411
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 14. august 2022     Meniny oslavuje: Mojmír

Zoεpédia - náhodný výber: Boh - je večný, Essentia, Diabol má svoje 3 ob....     pohľadnice

11.07.2007 | Ikonografia | ThDr. Miroslav Iľko, PhD. | Čítanosť(8005)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

O ikone Isus Christos čelovikoľubec (Ježiš Kristus milujúci ľudí alebo Srdce Ježišovo)

O ikone Isus Christos čelovikoľubec  (Ježiš Kristus milujúci ľudí alebo Srdce Ježišovo)

Pred niekoľkými rokmi páter Ján Babjak, SJ, z Centra spirituality Východ – Západ Michala Lacka v Košiciach knižne spracovával životy gréckokatolíckych kňazov pod titulom  Zostali verní. Pri svojich cestách za pramennými zdrojmi často zašiel aj do môjho ateliéru v Ložíne. Nikdy neprišiel s prázdnymi rukami. Raz doniesol malú ikonu, inokedy práve vydaný akatist a raz priniesol reprodukciu obrazu Božského Srdca Ježišovho. Tento počin, vtedy ešte pátra, teraz už Mons. ThDr. Jána Babjaka, SJ, prešovského eparchiálneho biskupa, ma silne oslovil. Sľúbil som mu, že túto tému spracujem v súlade s technickým a duchovným kánonom ikonopisectva na ikonu, keďže s takouto ikonou sme sa ešte nestretli.

Trvalo mi to niekoľko rokov, kým som sa cítil dostatočne duchovne pripravený s Božou pomocou zobraziť ikonu Božského Srdca – Isusa Christa čelovikoľubca. Nasledovalo niekoľko pokusov, ktoré nedosiahli úroveň ikony a boli silne poznačené západným sakrálnym umením. Nestretol som sa s pochopením v radoch gréckokatolíkov, a to ani u niektorých duchovných. Vytýkali mi najmä to, že vo východných cirkvách nie je prípustné zobrazovať ľudské orgány a že zobrazenie témy Božského Srdca bude ďalším negatívnym vplyvom západnej cirkvi, ktorá vraj potiera tradície východných cirkví. V týchto postojoch som cítil zaujatosť voči západnej cirkvi a názor, že všetko, čo nejako s ňou súvisí, uškodí našej východnej cirkvi a jej tradícii. S tým som zásadne nesúhlasil. Som šťastný, že som gréckokatolík, a že súčasne som aj členom jednotnej všeobecnej Cirkvi a že zachovávame a rozvíjame dedičstvo našich predkov a dedičstvo cyrilo-metodské.

To ma viedlo k hľadaniu teologickej podstaty úcty k Božskému Srdcu.

Najväčšími šíriteľmi úcty k Božskému Srdcu sú príslušníci jezuitskej rehole. Ani oni, ani my predsa neuctievame žiaden orgán ľudského tela.

Uvedomil som si, že srdce je starobiblický výraz, ktorý označuje najhlbšie vnútro človeka, v ktorom sídli a prebieha jeho večnosť, kde sa stretáva so svojím Bohom.

Ak sa obrátime na Ježiša Krista, hľadáme ho, vzývame a milujeme, vtedy je úcta k Božskému Srdcu skutočná. Kristovo Srdce (jeho najhlbšie vnútro) vzalo na seba temnoty a hriechy sveta. Srdce, ktoré nehľadalo moc, ale iba odpúšťanie a lásku. Srdce, ktoré sa stalo žriedlom milosti. Je zároveň stredobodom sveta, v ktorom sa Božstvo a človečenstvo zjednocujú v podstatnej jednote, aby vstúpili do existenčnej skutočnosti, a tak uskutočnili svoje ciele. V tomto srdci sa zmieruje Boh a človek, vtelené Slovo i ľudská bytosť.

Po stotožnení sa s týmito myšlienkami o Kristovom Srdci a jeho nekonečnej láske som sa pokúsil o vyjadrenie tohto presvedčenia v ikone. Kristus je na tejto ikone zobrazený ako Boh vo večnosti, ktorého držia cherubíni. Otvorenou náručou nás volá k sebe. Zlatá hviezda na hrudi vyjadruje transcendentálnosť – nadprirodzenosť jeho nekonečne milujúceho vnútra. Vo hviezde vloženým drahokamom vyjadruje vzácnosť svojej nekonečnej lásky, ktorú nám nezištne ponúka.

Ak pri pohľade na túto ikonu dokážete toto všetko vnímať, budete pod večnou ochranou Ježiša Krista milujúceho ľudí.

ikonopisec Vincent

kancelár Spolku ikonopiscov sv. Cyrila a Metoda na Slovensku

Zdroj: Slovo 2007, č. 12.
Autor: ThDr. Miroslav Iľko, PhD. - všetky články od tohto autora (5)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε