www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?citaren&id=549
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 10. december 2023     Meniny oslavuje: Radúz

Zoεpédia - náhodný výber: Infabilita, Tradicionalizmus, Boh - Boh je múdry.     pohľadnice

08.02.2008 | Rozhovory | ThDr. Michal Hospodár, PhD. | Čítanosť(11237)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Rozhovor na päť minút s JUDr. Vincentom Lucom, jubilujúcim kancelárom spolku ikonopiscov (SISCMS)

Rozhovor na päť minút s JUDr. Vincentom Lucom, jubilujúcim kancelárom spolku ikonopiscov (SISCMS)

V roku 2008 dovŕši Spolok ikonopiscov sv. Cyrila a Metoda Slovenska desaťročie od svojho založenia a práve v tomto roku sa aj jeho spoluzakladateľ a kancelár JUDr. Vincent Luca dožíva 65 rokov.

Ako syn gréckokatolíckeho kňaza to nemal v živote jednoduché. Bol zdravotníkom, robotníkom, právnikom, riaditeľom, manažérom. Pravdou je, že bol predurčený na písanie ikon na slávu Božiu a pre dobro Cirkvi. On sám hovorí, že všetko, čo prekonal, bolo potrebné na to, aby dozrel pre písanie ikony. Ikonami nám pootvoril okno do nadprirodzeného sveta. Za svoj najväčší životný úspech považuje napísanie ikonostasu do chrámu (v Ložíne).

Majster Vincent je ortodoxný (pravoverný) ikonopisec. Píše ikony tak, že zachováva nemenné staroveké postupy byzantských majstrov. Nenecháva sa stiahnuť modernizmom súčasnej doby. Jeho ikony sú skĺbením hlbokej viery, duchovnosti a umeleckého talentu. Je to modlitba sama, slovo vyjadrené líniami a farbami.

 

Majster Vincent, kedy sa začal váš vzťah k ikonám?

K umeniu som mal vzťah od útleho detstva a k ikonám môj vzťah vznikol v roku 1998 na ikonopiseckej škole v Centre spirituality Východ – Západ Michala Lacka v Košiciach. Tam som pochopil, že sa mám stať aktívnym ikonopiscom.

Akú činnosť spolok ikonopiscov v súčasnosti vykonáva?

    & #160;   &# 160;   Spolok realizuje svoje poslanie rozvíjať kultúrne, náboženské a národné povedomie Slovákov a zachováva a rozvíja ikonopisectvo ako súčasť kultúrneho dedičstva sv. Cyrila a Metoda. To sa deje osvetou, ikonopiseckými školami a výstavami z tvorby ikonopiscov spolku. Okrem mnohých výstav na Slovensku členovia spolku veľmi úspešne prezentovali svoju tvorbu v Ríme, vo Forli a v USA, v Galérii Kolomana Sokola vo Washingtone.

Ktorá z výstav mala najväčší ohlas?

Každá z výstav, či už doma, alebo v zahraničí bola prijatá s veľkým záujmom a pre mnohých bolo neočakávané prekvapenie, že na Slovensku ikonopisecká tradícia žije. Momentálne vystavujem v Trebišove a už pri vernisáži som videl, že ľudia sú pri odkrývaní krásy ikon nadšení.

Aké sú vaše ciele do budúcnosti?

Pokračovať v naplňovaní poslania spolku, a tak prispievať k zachovávaniu a rozvíjaniu cyrilo-metodského dedičstva.

 

Zdroj: Slovo 2008, č. 2.
Autor: ThDr. Michal Hospodár, PhD. - všetky články od tohto autora (9)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε