www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?citaren&id=553
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 30. november 2022     Meniny oslavuje: Ondrej, Andrej

Zoεpédia - náhodný výber: Heréza, Chrám, Hypostasis.     pohľadnice

08.02.2008 | Ikonografia | Mgr. Jozef Gača | Čítanosť(9324)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Epifania

Epifania

Ikona

Zbožnosť má svoje územné charakteristické znaky. Na kresťanskom Východe je to ikona – najcharakteristickejší prvok. Aj teraz je „v móde“, hoci v histórii boli obdobia jej rozkvetu i úpadku. Umelci sa usilujú napodobniť ikony klasické i z modernejšie ho obdobia – takisto obklopené tymiánom sviečkami i zbožnosťou. Formálne sa píšu nádherné ikony, takmer dokonalé, ale bez modlitby a pôstu, bez bdení a očisťovania, čo sprevádzalo ich písanie v minulosti.

Ikona, ako píše kardinál Tomáš Špidlík, je obraz – slovo, duchovné vyjadrenie a vysvetlenie Božieho slova. Nie iba „biblia pauperum“ (zobrazenie biblických udalostí). Ikona je vyjadrením duchovného zmyslu konkrétneho Božieho slova pre život človeka. Vyjadrením jeho konkrétnej komunikácie so živým Bohom, s ktorým sa cez ikonu môže stretávať, dotýkať sa ho, vnímať, cítiť ho, vstupovať s ním do intímneho vzťahu.

7. ekumenický koncil (869 – 870) vyhlasuje: „To, čo nám kniha hovorí slovom, to nám ikona oznamuje a sprítomňuje cez farby.“

Ježiš Kristus je obrazom, ktorý bez konca rozpráva dejiny Božej lásky. Týmto spôsobom je aj ikona obrazom a súčasne aj slovom, je zjavením a súčasne aj pamiatkou – anamnésis. Práve v tom je jej najväčšie čaro.

 

Epifania

Pred našimi očami je teraz ikona Epifanie – Zjavenia Pána – Bohojavlenija. Slovo z Biblie plné slovných zvratov, literárnych vyjadrení, kompozície utkanej Svätým Duchom cez pero evanjelistu vidíme svojimi telesnými očami v nádherných farbách, jasných kontúrach, nádherných prechodoch i ladných líniách. Na prvý pohľad strohé. Ale slovo Boha, ktoré práve zaznelo v tvojich ušiach alebo ho máš v pamäti a nie celkom jasné, sa v tomto obraze po niekoľkých chvíľach dostáva do pohybu.

V centre ikony je nahý Ježiš stojaci v Jordáne. Vo vode, ktorá je symbolom života i symbolom smrti. Potrebujeme ju k životu, slúži na naše očisťovanie, môžeme však v nej nájsť aj smrť. Ježiš stojí v jordánskych vodách nahý namiesto nás. Postavil sa do radu hriešnikov – tých, ktorí išli vyznávať svoje hriechy, aby prijali krst pokánia. Ježiš to nepotreboval, on nám dáva príklad. Pred Bohom máme „odkryť svoju nahotu“, ukázať sa v svojej úbohosti, nič neskrývať. Dať sa ponoriť do očisťujúcej vody . Utopiť starého človeka hriechu, aby sa mohol vynoriť nový človek s otvorenými ušami, ktorý bude počuť pravdu o Ježišovi i o sebe, že je milovaný Boží syn či dcéra. Slovo Boha má moc. Uzdravuje človeka a robí ho schopným lásky, chápania seba i iných, trpezlivosti, zhovievavosti, milosrdenstvu i schopným odpúšťať, t.j. pripodobniť sa Bohu.

Zdroj: Slovo 2008, č. 1.
Autor: Mgr. Jozef Gača - všetky články od tohto autora (11)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε