www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?katechezy&id=564
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Liturgia > Liturgické katechézy

Dnes je: 14. júl 2024     Meniny oslavuje: Kamil

Zoεpédia - náhodný výber: Celibát, Makarizmy, Trinitárna perichoré....     pohľadnice

08.02.2008 | ThLic. Marcel Gajdoš | Čítanosť(20780)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Svätý Silvester: Sloboda áno, neporiadok nie!

Svätý Silvester: Sloboda áno, neporiadok nie!

Keď počujeme slovo Silvester, na myseľ nám príde 31. december, posledný deň občianskeho roka. Možno teda zabúdame, že Silvester je tiež svätec, ktorého pamiatka sa slávi 2. januára spolu s predsviatkom Osvietenia (Bohozjavenia).

Silvester vynikal mnohými čnosťami, hlavne pohostinnosťou. Pre jeho pôsobenie ako rímskeho biskupa je však charakteristický najmä záujem o poriadok. Za rímskeho biskupa bol totiž zvolený v roku 314, presne rok po vydaní Milánskeho ediktu, ktorým kresťania získali nielen náboženskú slobodu, ale aj príležitosť spohodlnieť a zvlažnieť.

Silvester zakázal rímskym kňazom venovať sa obchodu a dohliadal na to, aby sa zaoberali v prvom rade duchovnými vecami. Premenoval dni týždňa v latinskom jazyku tak, aby neobsahovali mená pohanských božstiev. Vydal zákaz postiť sa (nie však zdržiavať sa od niektorých pokrmov) v sobotu s výnimkou Veľkej soboty, čím rímske zvyky zosúladil s pravidlami východných cirkví. Prispel k vybudovaniu viacerých chrámov. Poslal svojho vyslanca na snem do Arles, kde sa riešil problém donatizmu, teda bludu, podľa ktorého nie je možné, aby sa odpadlíci ešte zmierili s Cirkvou. Mal zastúpenie na Prvom nicejskom sneme, kde sa rozhodovalo o arianizme, teda o blude, podľa ktorého Ježiš nie je skutočný Boží Syn.

Svätý Silvester je teda veľkým vzorom horlivosti za poriadok. Dal by Boh, aby sme počas tohto nového občianskeho roka dokázali slobodu a poriadok zosúladiť aj my sami!

Zdroj: Slovo 2008, č. 1.
Autor: ThLic. Marcel Gajdoš - všetky katechézy od tohto autora (15)
 

všetky komentáre »

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε