www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?publikacie&id=101
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Teológia > Publikácie

Dnes je: 29. máj 2022     Meniny oslavuje: Vilma

Zoεpédia - náhodný výber: Milan Lach sa cíti s..., Sviatosť pokánia, Biblia.     pohľadnice

06.06.2013 | Čítanosť(5975)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Drevené gréckokatolícke chrámy na východnom Slovensku - Svidník a okolie

Anotácia:

Drevené gréckokatolícke chrámy na východnom Slovensku - Svidník a okolie

Predslov

 
Európa bez hranic sa rozrástla, Schengen zahrnul okolité štáty aj naše drahé Slovensko. To sú fakty, ktoré berie na vedomie celý svet, ale aj naša spoločnosť a v neposlednom rade i Gréckokatolícka cirkev. Nádherné romantické zákutia prírody, údolia, pahorky i lesy - to všetko nájdete v dedinkách severného a východného Slovenska.
 
Chcem skonštatovať, že nielen vo vzdialenom svete sa rozvíja turistický ruch, ale aj naša drahá vlasť sa orientuje týmto smerom. Tí šikovnejší prilákali turistov a obdivovateľov východného Slovenska už pred niekoľkými rokmi. Ďaší sa prebúdzajú k životu a chcú prispieť svojou ponukou. Robí to aj naša cirkev, ktorá je obdarená usilovnosťou, múdrosťou a šikovnosťou ľudských rúk a umu, čo dokumentujú aj drevené chrámy, ktoré vystavali naši dávni predkovia, ale o ktoré sa dnes staráme my, ich potomkovia.
Táto publikácia a do série patriacee ďalšie dve knihy chcú pomôcť turistom lepšie sa orientovať v doteraz menej známom či neznámom teréne Prešovskej eparchie.
 

Bodružal

Gréckokatolícky chrám sv. biskupa Mikuláša z roku 1658, NKP
Obec sa nachádza v severnej časti Nízkych Beskýd v nadmorskej výške 355 metrov. Vznikla postupne v rokoch 1573 - 1598 ako nová osada panstva Makovica. Podľa dobových materiálov bola známa ako Bedruszouva, Bodrudsa alebo Bodrussal. V roku 1948 bolo v obci 170 gréckokatolíkov. V súčasnosti je tu 62 obyvateľov a z toho 16 gréckokatolíkov. Vzdialenosť od sídla biskupstva je 69 km, od novej farnosti Hunkovce 5 km. Dekrétom z roku 2004 bola farnosť Bodružal zrušená a ako jurisdikčné územie podriadená farnosti Hunkovce.
 

Ostatné chrámy v publikácii: Bodružal, Dobroslava, Hunkovce, Korejovce, Krajné Čierno, Kurimka, Ladomirová, Miroľa, Nižný Komárnik, Nová Polianka, Potoky, Príkra, Šemetkovce a Vyšný Komárnik.

 

Ak vás táto téma zaujíma, danú publikáciu si môžete zakúpiť v Predajni Petra na Hlavnej ul. v Prešove.

 

Zdroj: Vydavateľstvo Petra, n. o. a František Pavlovský, 2007, ISBN 978-80-8099-009-1

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε