www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?recenzie&id=166
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Teológia > Recenzie

Dnes je: 17. jún 2024     Meniny oslavuje: Adolf

Zoεpédia - náhodný výber: Akolyta, Boh - je večný, Koruna.     pohľadnice

01.12.2016 | Dominika Spodniaková | Čítanosť(5469)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Zázrak v kaviarni Higher Grounds

Anotácia:

Max Lucado rozhodne v mojom svete nie je nijakým nováčikom. Jeho knihy majú na mojej poličke v izbe čestné miesto, ktoré prináleží len im. Vždy ma fascinoval láskavý, no jasný štýl písania, vďaka ktorému bol schopný vo svojich dielach komunikovať aj “nepríjemné” témy bez toho, že by čitateľa urazil. Málokedy sa štylizoval do pozície “autora s tými najsprávnejšími odpoveďami a riešeniami”. Naopak, občas som mala pocit, akoby svojimi knihami nabádal čitateľa k vlastnému skúmaniu, hľadaniu a nachádzaniu odpovedí bez toho, aby mu ich na striebornej tácke predostrel on sám. A azda sa to aj vyplatilo. Je totiž isté, že človek sa vždy viac stotožní s názormi a poznaním, ktoré prežije a objaví sám, ako s tými, ktoré mu “dá” niekto iný.
 
Tajne som dúfala, že tento aspekt svojho talentu využije jedného dňa aj pri písaní fikcie. A dočkala som sa. Keď som prvýkrát uvidela knihu Zázrak v kaviarni Higher Grounds, bola som očarená. Dych mi v prvom momente vyrazila najmä obálka, vďaka ktorej je toto dielo medzi ostatnými knihami jednoducho neprehliadnuteľné. Je až zarážajúce, ako príťažlivo môže pôsobiť jednoduchý, príjemný dizajn v spojitosti s prívetivou a nevtieravou farbou. Čo sa týka obsahu, nevedela som čo čakať, hoci moje očakávania boli nastavené naozaj vysoko.
 
Príbeh sleduje krátke, no veľmi podstatné obdobie života Chelsea – takmer slobodnej matky s dvoma deťmi, ktorá sa pokúša znova vrátiť život do starej rodinnej kaviarne Higher Grounds. Hoci sa snaží robiť všetko čo je v jej silách, veci akoby nechceli ísť podľa plánu. Na pomoc jej prichádza nový zamestnanec Manny, ktorý do podniku prinesie zvláštny router na pripojenie k internetu – pripojiť sa dá len na jednu stránku: Boží blog. Zákazníci majú možnosť položiť Bohu otázku, na ktorú im odpovie a takýto marketingový plán privedie do kaviarne zástupy zvedavých zákazníkov. Napriek obratu v podnikaní okolo kaviarne, Chalsea stále zvádza boje vo svojom osobnom a rodinnom živote i ohľadom svojej viery a Boha. Otázky sú stanovené jasne: Dokáže odpustiť? A začať od znova? Dokáže znova uveriť Bohu? A vdýchnuť kaviarni nový život?
 
Hneď od začiatku sa tejto knihe podarilo “zdrapiť” moju pozornosť a nepustiť ju až do konca. Výhodou boli samozrejme aj extra krátke kapitoly, ktoré vo mne len upevňovali pocit a presvedčenie o dokonalej čítavosti diela.Lucado dokázal to, čo sa v mojom prípade podarí len máloktorému autorovi – Chelsea, hlavná postava, mi vôbec nešla na nervy. Dokonca som si ju už s prvými stranami knihy obľúbila, a to aj napriek tomu, že jej konanie bolo relatívne ľahko predvídateľné a zaobišlo sa bez väčších prekvapení či príbehových zvratov. Oklieštený priestor 190 strán neponúkal Chaelsinmu charakteru ani charakterom iných postáv veľký priestor na prejavenie nejakej závratnej hĺbky osobnosti či dychberúcej trojrozmernosti. Príbeh sa zaobišiel s priemerne rozpracovanými osobnosťami postáv a ani ich konanie či motívy rozhodovania neboli opísané zvlášť ohromujúco. A napriek tomu mi to vôbec nevadilo a absolútne to na mňa nepôsobilo rušivo. Lucado má rozhodne dostatočný talent na to, aby sa takto dokázal s postavami vyhrať, no v tomto prípade sa zdá, akoby bol „v pohode“ s tým, že je vývoj hlavných postáv úplne podriadený zmyslu príbehu.Kniha má dve roviny – prirodzenú a tú nadprirodzenú.
 
Čítala som už veľa kníh s tematikou strážnych anjelov, alebo boja anjelov svetla a anjelov tmy (napríklad známu knihu Franka E. Perettiho Z temnôt), no Lucadova kniha prináša do tohto žánru nový pohľad. Postavy anjelov používa na ilustráciu toho, ako je Boh neustále pri nás a kryje nám chrbát. Rovina nadprirodzena dala knihe pridanú hodnotu. Vďaka nej totiž mohol Lucado ukázať temnotu útočiacu na naše životy na jednej strane, a moc modlitby, ktorá temnotu roztrhá, na strane druhej.Zázrak v kaviarni Higher Grounds je skvelou knihou, ktorá by podľa mňa nemala chýbať v nijakej domácej knihovníčke. Moje hodnotenie sú štyri body z piatich, a to najmä kvôli občasne plocho vyznievajúcim charakterom postáv.
 
Bibliografický popis: LUCADO, M. 2016. Zázrak v kaviarni Higher Grounds [Miracle at Higher Grounds Café], Stará Ľubovňa : Kumran, 197 s., mäkká väzba, ISBN: 9788089487707.
 
Knihu si môžete zakúpiť tu...
Autor: Dominika Spodniaková - všetky recenzie od tohto autora (2)

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε