www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?recenzie&id=186
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Teológia > Recenzie

Dnes je: 17. jún 2024     Meniny oslavuje: Adolf

Zoεpédia - náhodný výber: Akolyta, Trojica - antitrinit..., Innatizmus.     pohľadnice

09.11.2017 | zachej.sk | Čítanosť(7069)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Novéna, ktorá mení život! Recenzia na knihu Živá novéna k Panne Márii, rozväzovačke uzlov.

Anotácia:
 
Všetci ju dobre poznáme: Pannu Máriu lurdskú i fatimskú, ružencovú či škapuliarsku, sedembolestnú aj snežnú. Rôzne druhy, formy a spôsoby úcty k jednej a stále tej istej Panne Márii sú dnes najmä vďaka jej zjaveniam na rôznych kontinentoch rozšírené po celom svete. Počuli ste už však o Panne Márii, rozväzovačke uzlov? Ak ste silu jej pomoci ešte nemali šancu okúsiť, v útlej knižke Marge Fenelonovej: Živá novéna k Panne Márii, rozväzovačke uzlov Vám vydavateľstvo Zachej.sk umožňuje napraviť zameškané.
 
Možno Vás prekvapí fakt, že obraz Panny Márie, rozväzovačky uzlov, ktorý sa stal známym najmä vďaka pápežovi Františkovi len nedávno, má svoje korene už v 17. storočí. Príbeh jeho vzniku je sám osebe zázrakom: Manželstvu nemeckého šľachtica Wolfganga a Sophie Langenmantelovcov hrozil v roku 1612 rozpad. S pomocou jezuitu Jakoba Rema sa však vzťah podarilo zachrániť doslova Božím zásahom. V tej dobe bolo v Nemecku zvykom, že si ženích s nevestou počas svadobného obradu zviazali ruky hodvábnou stuhou na znak neporušiteľného zväzku medzi manželmi. Keď vzal otec Rem Wolfgangovu a Sophiinu stuhu do rúk a urobil s ňou gesto, ako keby rozväzoval všetky uzly, ktoré na nej rokmi vznikli, stuha zázračne zbelela. Asi netreba dodávať, že sa Wolfgang a Sophia zmierili práve vďaka tomuto zázraku. Po mnohých rokoch bol maliar Johann Schmidtner poverený namaľovaním obrazu pre rodinný oltár Langenmantelovcov. Inšpirovaný príbehom Wolfganga, Sophie a otca Rema napokon zobrazil Máriu, ktorá rozväzuje uzly na stuhe manželského života…
 
Knižka Marge Fenelonovej však nie je len znovuobjavením fascinujúcej histórie. Práve naopak; osobitne sa dotýka aktuálnej situácie celého sveta, Svätej Zeme i každého jedného z nás. Autorka približuje svetoznáme miesta Ježišovho života s nevídanou ľahkosťou, takže Vás kniha nadchne aj v prípade, ak je pre Vás Izrael neznámym pojmom. Živá novéna však nie je novénou v pravom zmysle slova, na aké sme v našom zabehnutom kresťanskom živote zvyknutí. V rutinnej každodennosti Vám totiž doslova ožije pred očami a umožní Vám jednotlivé dni novény nielen precítiť a premodliť, ale aj priamo prežiť.
 
Možno je to len náhoda, ale faktom zostáva, že 9 rôznych uzlov, ktoré novéna postupne rozväzuje, som sama počas deviatich dní zažila na vlastnej koži. Všetko to, čo som si každé ráno prečítala a premeditovala, som totiž zvláštnym spôsobom prostredníctvom rôznych situácií dostala v daný deň možnosť zakúsiť. Vravíte, že blúznim? Možno. Ešte doteraz mám však z novény Marge Fenelonovej zimomriavky na celom tele. Takýto hlboký duchovný zážitok som nemala už veľmi dávno.
 
Musím sa priznať, že ma úcta k Panne Márii neprestáva fascinovať; stále aktuálne heslo „koľko ľudí, toľko chutí“ ma totiž špeciálne v tomto prípade núti zamyslieť sa nad dômyselnosťou a kreativitou Božieho plánu spásy. Náš Otec nám totiž okrem svojho Syna daroval i Jeho Matku, a to nielen raz, ale hneď mnohokrát a v rôznych podobách, aby si každý človek mohol nájsť „tú svoju“. Som si istá, že už len spísaním a skúmaním na Slovensku známych pomenovaní Ježišovej matky by sme naplnili nejednu knihu… Nenechajte si však kvôli vlastnej „presýtenosti“ tematikou ujsť toto jedinečné dielo. Živá novéna k Panne Márii, rozväzovačke uzlov je totiž svetlom, ktoré neprestáva svietiť ani v tých najtmavších chvíľach. Museli by ste byť slepí, aby ste toto svetlo prehliadli.
Autorka recenzie: Martina Bednáriková
FENELONOVÁ, MARGE. 2017. Živá novéna k Panne Márii, rozväzovačke uzlov (Our Lady, Undoer of Knots – A Living Novena, 2015), Zachej, 2017, 198 s., pevná väzba, ISBN 978-80-89866-11-3.
 
 Knihu si môžete zakúpiť tu...

 

Autor: zachej.sk - všetky recenzie od tohto autora (1)

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε