www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?spravy&id=1097
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 14. júl 2024     Meniny oslavuje: Kamil

Zoεpédia - náhodný výber: Hramota, Elohim, Proskomídia - obrad ....     pohľadnice

15.03.2011 | Čítanosť(3980)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Úspešná prezentácia gréckokatolíckych drevených chrámov

Úspešná prezentácia gréckokatolíckych drevených chrámov

Audio sprievodca v desiatich jazykoch, informačný leták o drevených chrámoch na východe Slovenska, prezentačná brožúrka, či pamätná turistická pečiatka. S týmto všetkým sa môžu stretnúť návštevníci šiestich gréckokatolíckych drevených chrámov v obciach Kožany, Jedlinka, Potoky, Nižný Komárnik, Uličské Krivé a Kalná Roztoka. Tieto materiály i ďalšie aktivity boli realizované Gréckokatolíckym arcibiskupstvom Prešov v rámci projektu Prezentácia drevených chrámov na medzinárodnej drevenej ceste. Ide o jeden z viacerých projektov, ktoré Prešovské arcibiskupstvo realizuje na poli záchrany a prezentácie drevených chrámov. Aktivity tohto projektu prebiehali od marca 2010 do februára 2011 v celkovej hodnote viac ako 46 tis. eur. Projekt bol spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013.

Prešovské arcibiskupstvo, ktoré má vo vlastníctve 27 z 36 gréckokatolíckych drevených chrámov na východnom Slovensku, už niekoľko rokov vyvíja enormné úsilie pre ich záchranu a prezentáciu. Táto činnosť patrí k jeho prioritám. Sú to skvosty ľudovej sakrálnej architektúry, z ktorých väčšina naďalej slúži veriacim k ich duchovnému životu. Postupne prebieha kompletná rekonštrukcia týchto chrámov, ktorá je finančne veľmi náročná. Gréckokatolíckej cirkvi nesmierne záleží na ich zachovaní pre ďalšie generácie, pretože vypovedajú o viere, pokore, ale aj o zručnosti Božieho ľudu, ktorý ich postavil a stále udržiava ako miesta stretnutia s Bohom a blížnymi.

Zdroj: Daniel Dzurovčin
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε