www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?spravy&id=1101
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 14. júl 2024     Meniny oslavuje: Kamil

Zoεpédia - náhodný výber: Filipovka, Čtec a spevák, Dišpenz.     pohľadnice

05.04.2011 | Čítanosť(3532)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Vznešenosť a krása pred ním, moc a radosť tam, kde on je (1Krn 16,27)

Vznešenosť a krása pred ním, moc a radosť tam, kde on je (1Krn 16,27)

Vznešenosť i krásu, moc aj radosť prežívali veriaci a všetci prítomní v nedeľu 3. apríla 2011 pri posviacke obnoveného interiéru Chrámu sv. veľkomučeníka a divotvorcu Demetra myromvonného v Hanigovciach.

Hanigovce sú maličkou filiálkou s približne 90 veriacimi. Obnova interiéru chrámu, v ktorom vymenili dlažbu, opravili sakristiu a čiastočne obnovili aj maľbu stien, vyžadovala z ich strany vynaloženie nemalého úsilia a obiet. S pomocou Boha však všetky práce boli ukončené už v decembri 2010 a uplynulú nedeľu sa mohli tešiť z prítomnosti otca arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ, ktorý posviacku chrámu vykonal. Spolu s ním na začiatku slávnosti v mene veriacich privítala starostka obce aj otca pražského emeritného biskupa Jána Eugena Kočiša, otca Andreja Dujčáka, rodáka z Hanigoviec, s manželkou, otca dekana Jaroslava Matoľáka s rodinou, otca ceremoniára Martina Chudíka a piatich bohoslovcov, ktorí prišli s otcom arcibiskupom ako asistencia. Slávnostnú svätú liturgiu sv. Bazila Veľkého svojím spevom skrášlil aj počtom skromný miestny spevácky zbor dievčat.

V homílii otec arcibiskup a metropolita Ján vychádzajúc z evanjelia príslušnej nedele, v ktorom otec prosí Ježiša za uzdravenie syna, vyzdvihol potrebu budovania dobrého a hodnotného vzťahu s Bohom u dospelých, aby tak oni sami mohli správne odovzdávať vieru svojim deťom. Vladyka Ján taktiež zdôraznil, že svet ani zďaleka nie je taký čierny a zlý, ako to často predstavujú médiá. V živote je veľa dobra, ale „čomu človek verí a čo žije, taký sa stáva a keď odmietneme Ježiša Krista, potom hrozí nebezpečenstvo, že sa prikloníme k satanovi.“ Otec arcibiskup ďalej pripomenul, že začiatok výchovy je v rodine. Vyzval rodičov, aby si na svoje deti našli čas, pretože to, čo pomáha ľuďom dozrievať, je láska. A to je zároveň aj zmyslom života – Boh je láska. Od neho sme vyšli a k nemu smerujeme. A toto by malo byť naším cieľom – stať sa svätým. Prijať život večný od Boha už tu na zemi.

V závere slávnostnej svätej liturgie sa za posvätenie chrámu, prítomnosť otca arcibiskupa a rozlomenie slova poďakoval správca farnosti otec Richard Harvilko.

Po svätej liturgii sa vladyka Ján ešte osobitne prihovoril deťom, ktoré od neho dostali požehnanie a pamiatkový obrázok. Potom sa všetci pozvaní hostia – v tomto prípade všetci veriaci filiálky aj s otcom arcibiskupom a metropolitom presunuli do sály obecného úradu na slávnostný obed. Veriaci si pri slávnostnom stole posedeli ešte dlho po odchode otca arcibiskupa a vychutnali si krásny pocit z príjemne prežitého dňa, v ktorom vytvorili spoločenstvo plné krásy, radosti i vznešenosti s Kristom uprostred.

Zdroj: Alena Havrilová, Mgr. Andrea Harvilková
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε