www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?spravy&id=1108
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 14. júl 2024     Meniny oslavuje: Kamil

Zoεpédia - náhodný výber: Misijné sestry, Pascha – veľkonočná ..., Lention.     pohľadnice

12.05.2011 | Čítanosť(3765)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Kňazský deň Prešovskej archieparchie

Kňazský deň Prešovskej archieparchie

Kňazi Prešovskej archieparchie sa v stredu 11. mája stretli v Bazilike minor v Ľutine na kňazskom dni, ktorý bol nielen slnečný, ale aj plný pokoja a radosti z kňazského spoločenstva.

Duchovný program začal archijerejskou svätou liturgiou, ktorej hlavným slúžiteľom bol prešovský arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak SJ a koncelebroval aj emeritný biskup Mons. Ján Eugen Kočiš. Božie slovo v homílii ohlásil protopresbyter (okresný dekan) prešovského protopresbyteriátu a farár vo farnosti Prešov-mesto o. Daniel Galajda. Povedal: „Žijeme v konzumnej spoločnosti. Ale napriek všetkému blahobytu človek stále nie je nasýtený, nie je šťastný.“ Pokračoval, že aj napriek tomu, že žijeme v blízkosti duchovných skutočností, sme duchovne niekedy vyprahnutí. Nedovolíme, aby nás Ježiš v Eucharistii premieňal. „Cirkev žije z Eucharistie. Na to často zabúdam, napriek tomu, že denne držím Eucharistiu v rukách. Nechcem však na toto zabúdať v mojom kňazskom živote. Skúsme si otvoriť srdce, lebo On je medzi nami. Boh sám je ten, ktorý nás vie posilniť, aby jeho krv kolovala v našich žilách“, povedal kazateľ.

Otec Jonáš Maxim, náš studita z Univskej lavry, hovoril na tému Osobná svätosť ako jediné východisko pre pastoráciu v 21. storočí. Ponúkol štyri skutočnosti, ktoré sú veľmi dôležité na ceste k svätosti. Mať bázeň pred Pánom, pretože nemáme dostatočnú úctu pred svätými vecami a skutočnosťami. Ďalej, žiť v stave neustáleho pokánia. Potom je to duchovný boj, pretože máme tendenciu žiť si pokojne, aby nás nikto nevyrušoval, mať svoje zabehané chodníčky... V boji sa ukazuje, na koho strane sme. Krstom sme už jednou nohou na víťaznej strane. A po štvrté hľadať pokoj, ten skutočný pokoj v Božej prítomnosti a zotrvať v ňom. Toto všetko môže obohatiť kňaza v jeho pastoračnej službe a byť východiskom k nej.

Po hodnotnej diskusii bol priestor na obed a kňazské rozhovory. Popoludní sa všetkým prihovoril otec arcibiskup Ján Babjak SJ. V prvej časti svojho príhovoru zdôraznil, aby kňazi svoju liturgickú kňazskú službu dopĺňali v pastoračnom rozmere, aby sa s veriacimi, hlavne s deťmi, mládežou a rodinami stretávali aj mimo liturgických slávení, čo mnohí aj naozaj robia. „Iste, chápem, že nie každý z nás máme rovnaké talenty. Ale vybral si nás Pán Ježiš, a preto má každý jeden z nás predpoklady byť horlivým kňazom.“ Ďalej kňazom pripomenul: „Buďme k ľuďom milí.“ Tiež povedal, že je v našej krajine veľa rozvodov manželstiev. „Určité percento viny padá aj na našu hlavu, pretože možno prípravy na manželstvo, ktoré snúbencom ponúkame, nie sú vždy také, aké by mali byť“, povedal vladyka. V druhej časti ponúkol kňazom niekoľko praktických bodov pre ich pastoračnú službu. Podelil sa tiež so svojimi dojmami z blahorečenia Jána Pavla II. a skrze kňazov pozval veriacich na 2. metropolitnú púť do Sanktuária Božieho milosrdenstva v Krakove 28. mája, ktorou chceme ďakovať za dar bl. Jána Pavla II.  

Nasledoval Moleben k Presvätej Bohorodičke a po archijerejskom požehnaní sa kňazi, duchovne naplnení po hodnotne strávenom dni, vrátili do svojej práce vo farnostiach a v iných službách.

Zdroj: Ľubomír Petrík
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε