www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?spravy&id=1110
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 14. júl 2024     Meniny oslavuje: Kamil

Zoεpédia - náhodný výber: Ipakoj, Františkáni, Farizeji.     pohľadnice

11.05.2011 | Čítanosť(3442)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Májová púť na hore Zvir

Májová púť na hore Zvir

V nečakane krásnom objatí slnečnej prírody bola na hore Zvir dňa 8. mája 2011 slávená májová púť. Približne 1500 pútnikov prišlo v tento deň matiek pozdraviť svoju nebeskú matku, ktorá je vzorom materinskej lásky a nehy pre tento svet. Program púte začal uctením ikony Presvätej Bohorodičky, modlitbou Akatistu k Bohorodičke a pokračoval rozjímavým slávnostným sv. ružencom. Vrcholom púte bola archijerejská svätá liturgia, ktorej hlavným celebrantom bol prešovský arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak SJ. Spolu s ním koncelebroval aj emeritný pražský pomocný biskup Mons. Ján Eugen Kočiš a ďalší kňazi. Božie slovo ohlásil rektor kláštora redemptoristov v Stropkove o. Mikuláš Tressa CSsR. Vo svojej homílii poukázal na Máriu ako na tú, ktorá nás učí kráčať, hovoriť, trpieť, ale aj radovať sa. Ona nás chce naučiť radovať sa z Kristovho vzkriesenia, pretože kresťan má byť radostný, aj keď vo svojom živote prežíva kríž. Ako sa teda môže utrpenie premeniť na radosť? Práve tak, že každú našu starosť vložíme do jej srdca a skrze modlitbu „Raduj sa Bohorodička“ môžeme prežiť radosť z toho, že v našich krížoch je s nami naša nebeská mamka. Po svätej liturgii sa pútnici na hore Zvir modlili na úmysel Svätého Otca a Korunku k Božiemu milosrdenstvu. V závere púte sa veriacim prihovoril vladyka Ján Babjak, ktorý poďakoval všetkým mamám za dar života a za odovzdanie viery ich deťom. Veriacim poukázal na to, že cestami nášho pozemského života nás nesprevádzajú iba naše mamy, ale aj naša nebeská matka, ktorá nás učí kráčať po ceste smerujúcej do neba. Taktiež vyjadril radosť z toho, že tento deň matiek je vzácnejší aj o to, že práve pred týždňom bol v Ríme vyhlásený za blahoslaveného pápež Ján Pavol II., ktorý oddanosť nebeskej matke vyznal svojím heslom – „Celý Tvoj“. V závere svojho príhovoru vladyka Ján pozval veriacich k tomu, aby boli zjednotení s Máriou vo svojich rodinách, na pracoviskách a aby všade vydávali radostné svedectvo o svojej viere, poznaní Boha a matky Božej.

Radostnú atmosféru a duchovnú krásu tejto púte umocnil aj ruženec Jána Pavla II. Pre horu Zvir ho daroval ako vzácnu relikviu kardinál Stanisław Dziwisz. Pútnici si ho mohli uctiť a vyprosovať si milosti od nebeského Otca na príhovor blahoslaveného Jána Pavla II.

Zdroj: Matúš Verba
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε