www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?spravy&id=1115
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 14. júl 2024     Meniny oslavuje: Kamil

Zoεpédia - náhodný výber: Hospic, Benediktíni, Felón.     pohľadnice

24.05.2011 | Čítanosť(4270)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Posviacka nového Chrámu bl. Vasiľa Hopka v Nižnom Orlíku

Posviacka nového Chrámu bl. Vasiľa Hopka v Nižnom Orlíku

Nedeľa 22. mája 2011 sa veľkými písmenami zapíše do histórie filiálnej obce Nižný Orlík, ktorá patrí do farnosti Vyšný Orlík. Gréckokatolícki veriaci v Nižnom Orlíku sa po dlhých rokoch dočkali nového chrámu, ktorý je zasvätený blahoslavenému hieromučeníkovi Vasiľovi Hopkovi.

Pôvodný drevený chrám bol zničený vo vojne a odvtedy veriaci z Nižného Orlíka navštevovali chrám vo farnosti Vyšný Orlík. Myšlienka postaviť chrám siahala až do 60-tych rokov, kedy sa aj začala stavba chrámu realizovať, ale vtedajšie vedenie ONV vo Svidníku sa postavilo proti tejto výstavbe. Povolili stavať iba jeden, a to pravoslávny chrám, a výstavba gréckokatolíckeho chrámu bola zastavená, čo dosvedčujú aj existujúce základy. Po roku 1990 sa veriaci opäť zaoberali myšlienkou postaviť chrám a cez mnohé prekážky sa im podarilo túto myšlienku pretaviť do reálnych skutkov, a to aj napriek asi najväčšej prekážke, ktorou boli a sú financie. V roku 2002, keď sa vybavovali všetky podklady pre výstavbu ako aj pozemok (už v poradí štvrtý), kde dnes stojí nový chrám, sa to všetko začalo stávať skutočnosťou.

Nedeľa 22. mája sa určite všetkým v obci Nižný Orlík zapíše hlboko do sŕdc. Posviacka chrámu sa začala o 10:30 privítaním miestneho hierarchu – prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ miestnym starostom Jurajom Petným, ako aj emeritného pražského vladyku Jána Eugena Kočiša. V homílií otec arcibiskup vyzdvihol to, ako veriaci môžu byť právom hrdí na tento chrám a aby nezabudli na tých, ktorí už nie sú medzi nami a prispeli nemalou mierou, aby sa tento chrám začal stavať a dokončil. Túto slávnosť svojou účasťou podporili protopresbyter (dekan) Marek Pulščák s manželkou, kňazi z okresu Svidník s manželkami, o. František Dancák z Bardejova, o. Valerián Michlík z Pittsburghu, sestry svidníckeho monastiera Rádu sv. Bazila Veľkého. Pozvanie prijali taktiež starostovia okolitých obci, architekt Ing. Ján Zajac s manželkou, konateľ stavebnej firmy Gira Dušan Hlavinka a ďalší veľmi obetaví a štedrí hostia i veriaci okolitých farností. V závere vladyka Ján poďakoval veriacim z Nižného Orlíka za obety, ktoré prinášajú pri výstavbe a taktiež miestnemu správcovi farnosti o. Mgr. Martinovi Horňákovi s rodinou za ich odvahu.

Zdroj: Eva Horňáková
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε