www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?spravy&id=1117
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 14. júl 2024     Meniny oslavuje: Kamil

Zoεpédia - náhodný výber: Hymnus, Akolyta, Dvernik.     pohľadnice

29.05.2011 | Čítanosť(3742)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Druhá metropolitná púť Gréckokatolíckej cirkvi zo Slovenska do Krakova

Druhá metropolitná púť Gréckokatolíckej cirkvi zo Slovenska do Krakova

Gréckokatolícki veriaci zo Slovenska v sobotu 28. mája putovali do Sanktuária Božieho milosrdenstva v Krakove, kde sa konala ich 2. metropolitná púť, ktorá sa niesla v duchu poďakovania za dar blahorečenia Jána Pavla II.

Po privítaní sa približne 7000 pútnikov modlilo rozjímavý slávnostný svätý ruženec a potom prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ predsedal sláveniu archijerejskej svätej liturgie, ktorú s ním koncelebroval aj emeritný biskup Ján Eugen Kočiš a 110 kňazov, medzi nimi aj rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku prof. Tadeusz Zasępa. Spevom ju sprevádzali bohoslovci z prešovského gréckokatolíckeho kňazského seminára.  

V homílii vladyka Ján povedal: „Akí sme šťastní, že sme veriaci ľudia! Vieme odkiaľ sme a kam smerujeme. Novozákonná Pascha – smrť a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista zachraňuje všetkých ľudí! V prebodnutom srdci, rukách a nohách Ježiša je prameň Božieho milosrdenstva.“ Vyzval pútnikov modliť sa Korunku Božieho milosrdenstva. „Aký je jej teologický význam? Odvolávame sa v nej predsa na Božie milosrdenstvo, ktoré všetci potrebujeme, lebo ono je našou záchranou.“ O bl. Jánovi Pavlovi II., apoštolovi Božieho milosrdenstva, sa vyjadril ako o veľkom a svätom pápežovi, ktorý hlásal, ba priam kričal na všetkých námestiach sveta, že Krista nemožno vylúčiť z dejín človeka. „Preto treba veľmi vážne uvažovať o veľkom riziku, keď si človek povie, že nepotrebuje Boha. Nie je nič nebezpečnejšie, ako keď sa človek a svet zriekne Boha. Cirkev nás ako dobrá matka robí neustále citlivými na toto nebezpečenstvo spoločnosti bez Boha“, povedal arcibiskup.

Popoludní bola beseda s kardinálom Stanisławom Dziwiszom, krakovským arcibiskupom a metropolitom, ktorého meno sa nám všetkým spája s bl. Jánom Pavlom II. Ako jeho dlhoročný najbližší spolupracovník o ňom povedal, že všetko spájal s modlitbou. Bola to predovšetkým „geografická“ modlitba, keď sa modlil za jednotlivé krajiny a národy. Často tvrdil, že najdôležitejšou úlohou pápeža je prihovárať sa za všetkých. O Gréckokatolíckej cirkvi svojim spolupracovníkom hovoril: „Ja musím byť aspoň tak verný, ako boli a sú gréckokatolíci verní Cirkvi a pápežovi.“ Otec kardinál ochotne odpovedal na mnohé zaujímavé otázky pútnikov.

Na konci hodinového stretnutia s kardinálom vladyka Ján Babjak v mene Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku odovzdal do jeho rúk ako náš dar pre Sanktuárium Božieho milosrdenstva v Krakove ikonu Krásnobrodskej Bohorodičky, ktorá bola počas celej púte vystavená vo svätyni Baziliky. Všetkým pútnikom bude stále pripomínať vďačnosť gréckokatolíckych veriacich zo Slovenska za požehnaný pontifikát bl. Jána Pavla II., za jeho lásku ku gréckokatolíkom na Slovensku, ako aj za jeho prorocké a prozreteľné uvádzanie sveta do milosrdného Božieho objatia. Jej miesto bude v slovenskej Kaplnke Sedembolestnej Panny Márie v suteréne Sanktuária, aby prezentovala skutočnosť, že Katolícka cirkev na Slovensku dýcha oboma stranami pľúc – západnou a východnou. Počas ďalších pútí gréckokatolíkov bude stále znova vystavená vo svätyni.

Potom si pútnici vypočuli katechézu o bl. Jánovi Pavlovi II. vo vzťahu k Božiemu milosrdenstvu v podaní rehoľnej sestry a púť zakončili modlitbou Korunky Božieho milosrdenstva.

Na konci sa im prihovoril pomocný krakovský biskup – rektor Sanktuária Ján Zając, ktorý im spolu s arcibiskupom Jánom Babjakom udelil požehnanie s relikviou krvi bl. Jána Pavla II. a s relikviou sv. sestry Faustíny, ktoré boli počas celého dňa vystavené k verejnej úcte pútnikov.

Napriek dažďu, ba vďaka nemu si gréckokatolícki veriaci zo Slovenka mohli ešte viac uvedomiť Božiu milosť, ktorá ako dážď prichádza z neba a zvlažuje suchú zem. Boh aj zo smrti vyvádza život, lebo Ježiš Kristus svojou smrťou premohol našu smrť.

Zdroj: Ľubomír Petrík
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε