www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?spravy&id=1213
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 2. október 2022     Meniny oslavuje: Levoslav

Zoεpédia - náhodný výber: Stichár, Epikléza, Dvernik.     pohľadnice

27.01.2017 | Čítanosť(4188)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Na ekumenickej bohoslužbe vo Vranove nad Topľou zbúrali múr rozdelenia

Na ekumenickej bohoslužbe vo Vranove nad Topľou zbúrali múr rozdelenia
Vranov nad Topľou 26. januára (TK KBS) V nedeľu 22. januára 2017 sa počas Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov uskutočnila vo Vranove nad Topľou tradičná Bohoslužba slova, ktorá sa konala v Evanjelickom a.v. Chráme Ducha Svätého. Stretli sa tu predstavitelia a veriaci cirkví rímskokatolíckej, gréckokatolíckej, evanjelickej, bratskej a reformovanej, ktorí naplnili chrám nielen svojou prítomnosťou, ale aj túžbou po jednote. Spevom bohoslužbu sprevádzal domáci Chrámový spevokol Ducha Svätého ECAV. Zo spoločenstva duchovných bohoslužbe predsedal evanjelický farár Martin Vargovčák (zborový farár Evanjelickej Cirkvi augsburského vierovyznania vo Vranove nad Topľou).
 
Z jednotlivých denominácií boli prítomní duchovní otcovia: Štefan Albičuk (dekan a farár Rímskokatolíckej farnosti sv. Františka z Assisi vo Vranove Juh); Matúš Čekan (správca Gréckokatolíckej farnosti sv. Pátra Pia Vranov Juh); prior Rastislav Ivanecký, OSPPE (farár a rektor Baziliky Minor Vranov Sever); Richard Harvilko (Gréckokatolícka cirkev Vranov Mesto); Kristína Vargovčáková (námestná farárka ECAV Vranov nad Topľou), Mathias Gočik (kaplán Rímskokatolíckej farnosti Vranov Juh) a Pavol Halža (Cirkev bratská).
 
Počas bohoslužby veriaci prítomných cirkví stavali symbolický múr a prednášali prosby o odpustenie. Nasledoval akt zmierenia - duchovní jednotlivých denominácií tento múr zbúrali a prestavali do tvaru kríža. Vo príhovoroch hľadali to, čo jednotlivé cirkvi spája, nie to, čo ich rozdeľuje. Zjednotili sa v myšlienkach, že svet potrebuje služobníkov zmierenia, ktorí prelomia múry, postavia mosty, zabezpečia pokoj a otvoria dvere k novým životným cestám v mene toho, ktorý nás zmieril s Bohom, v mene Ježiša Krista.
 
Na záver bohoslužby udelili prítomným spoločné požehnanie. Snaha cirkví na území mesta je čoraz viac utužovať a rozvíjať medzináboženský dialóg. (krátené)
 
TK KBS informovala Beata Ocilková
 
 

 


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε