www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?spravy&id=1267
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 18. máj 2024     Meniny oslavuje: Viola

Zoεpédia - náhodný výber: Dcéry Panny Márie Po..., Presvätá Bohorodička..., Boh - Božia pravdovr....     pohľadnice

07.12.2017 | Čítanosť(4262)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Vysielacia svätá liturgia v Prešove aj v Košiciach

Vysielacia svätá liturgia v Prešove aj v Košiciach
1. decembra 2017 pricestoval na Slovensko na pozvanie eRka biskup Adigratskej eparchie Tesfaselassie Medhin Fessuh. Počas svojej návštevy, ktorá potrvá do 12. decembra, zavíta do viacerých slovenských miest a zúčastní sa na liturgiách spojených s vyslaním koledníkov Dobrej noviny.
Počas 1. adventného víkendu sa biskup zúčastní svätých liturgií spojených s vyslaním koledníkov na Východnom Slovensku:
– sobota 2.12. o 9:30, Bazilka Minor Zoslania Svätého Ducha, Michalovce
– nedeľa 3. 12. o 11:45, Katedrála sv. Jána Krstiteľa, Prešov
V ďalších dňoch postupne navštívi Rožňavu (4.12.), Spišskú Kapitulu (5.12.), Banskú Bystricu a Žilinu (6.12.), Trnavu (7.12.) a Bratislavu (od 8.12.).
Počas 2. adventného víkendu sa biskup zúčastní svätých omší spojených s vyslaním koledníkov v Bratislavskej a Trnavskej arcidiecéze a v Nitrianskej diecéze:
– sobota 9. 12. o 15:15, Kostol sv. Jakuba (františkánsky kostol), Trnava
– nedeľa 10. 12. o 11:00, Katedrála sv. Emeráma, Nitra
V pondelok 11. decembra o 20:00 hod. sa biskup prihovorí počas mládežníckej svätej omše v Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa (jezuiti) v Bratislave.
 
Kto je biskup Tesfaselassie Medhin Fessuh?
Je biskupom katolíckej eparchie v Adigrate. Narodil sa 8.1.1953 v Tigray, za kňaza bol vysvätený v roku 1980 v Adigrate.
Postgraduálne študoval na Milltown Institute of Philosophy and Theology a na Overseas Institute for Community Development v Dubline. Má diplom z ekumenických pastoračných štúdií na Upholland Northern Institute v Anglicku.
Prednášal filozofiu a komunikáciu v seminári Adigrate. V novembri 2001 bol menovaný za biskupa v Adigratskej eparchii a v januári 2002 prijal biskupské svätenie v katedrále Najsvätejšieho Spasiteľa v Adigrate.
Pôsobí ako člen výkonného výboru AMECEA (Asociácia biskupských konferencií vo Východnej Afrike). Je stálym tajomníkom etiópskej biskupskej konferencie (CBCE) a jej delegátom v Pápežskom etiópskom kolégiu vo Vatikáne. V rokoch 2014-2015 pôsobil ako predseda a člen Etiópskeho mierového výboru pre Južný Sudán.
 
Košice, 2. december (TS KE) V prvú decembrovú sobotu sa vladyka Milan Chautur CsSR, košický eparcha, zúčastnil na fatimskej sobote v Bazilike minor Zoslania Svätého Ducha v Michalovciach. Decembrová fatimská sobota bola výnimočná predovšetkým požehnaním a vyslaním koledníkov Dobrej noviny v závere programu. Archijerejskej liturgie sa zúčastnil aj etiópsky katolícky biskup Tesfaselassie Medhin Fessuh, adigratský eparcha, ktorý na Slovensko prišiel na pozvanie organizátora vianočnej kolednáckej akcie eRka – Hnutia kresťanských spoločenstiev detí, keďže výťažok z Dobrej noviny poputuje na podporu charitatívnych projektov konajúcich sa na území eparchie tohto biskupa. 
 
Prešov, 3.12.2017 (ISPAE)V prvú decembrovú nedeľu 03.12.2017 sa v Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove konala archijerejská svätá liturgia s požehnaním a vyslaním koledníkov Dobrej noviny  Prešovskej archieparchie. Zúčastnilo sa jej takmer 330 koledníkov zo 17 farností. Svätú liturgiu slávili prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ za účasti viacerých kňazov. Vzácnosťou bola aj prítomnosť otca biskupa Tesfasellassie Medhina z Etiópie, ktorý je v týchto dňoch na návšteve Slovenska.
Vladyka Ján v homílii povzbudil koledníkov ku konaniu dobrých skutkov nielen cez Vianoce, ale počas celého života. Vyzdvihol, že konaním dobra vylepšujú svoje srdcia, aby boli láskavejšie a radostnejšie. Zároveň deťom pripomenul, aby nezabúdali na vďačnosť. Po záverečnom požehnaní sa prítomným prihovoril aj otec biskup Tesfasellassie Medhin. Povzbudil ich slovami, že láska a spoločenstvo nám pomáhajú správne žiť a vyjadril vďaku, že koledníci takto pomáhajú aj v jeho diecéze.
Vysielaciu liturgiu mládežníckymi piesňami a koledami spríjemňoval spevácky zbor z Milpoša. Koledníckym pásmom vinšov a kolied sa predstavili deti a mladí z farnosti Ďačov. Potom sa deti odobrali na malé občerstvenie. S požehnaním a posilnením Božou milosťou sú koledníci pripravení ohlasovať Radostnú zvesť a otvárať tak srdcia ľudí vo svojom okolí.
 Vladyka Medhin spieva vo svojom jazyku “Slava Bohu na výsostiach a na zemi pokoj ľudom dobrej vole”.
 

 

 

 

 

Zdroj: dobranovina.sk, Beáta Baranová, Richard Fučko, Marián Čaučík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε