www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?spravy&id=1303
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 2. október 2022     Meniny oslavuje: Levoslav

Zoεpédia - náhodný výber: Boží Duch v tebe vol..., Nábederník, Bona fide.     pohľadnice

05.10.2018 | Čítanosť(3788)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Púť po drevených chrámoch

Púť po drevených chrámoch
Jeseň je už tradične v znamení púte po drevených chrámoch. Pri tejto púti sa stretávame už po štvrtýkrát. Po príprave podujatia sme mohli 3.10.2018 o 7:45 vyraziť na púť „za poznaním histórie“. V tomto ročníku nás čakala návšteva drevených chrámov v okrese Snina. A tak vyzbrojený náladou, občerstvením a otvoreným srdcom sme mohli vyraziť.
 
Naša prvá zastávka bola v obci Jalová, kde sme spolu s otcom Petrom Demjanovičom vstúpili do zrubového chrámu s barokovým ikonostasom. Otec Peter nás oboznámil s históriou chrámu, ktorý je v súčasnosti dreveným chrámom, no v roku 1772 bol postavený ako murovaný. Po odbornom výklade sme sa poďakovali otcovi Petrovi a pobrali sa ďalej.
 
Druhou zastávkou bol drevený chrám v Topoli. Chrám je zasvätený sv. Archanjelovi Michalovi, tak ako aj ostatné chrámy, ktoré sme dnes navštívili. Tu nás privítal otec Lukáš Kireš, ktorý nám podal hodnotný výklad histórie chrámu. V tomto chráme sme spoločne s otcom Lukášom slávili svätú liturgiu. Zrubová stavba chrámu je jedinečná, lebo tu starí majstri nepoužili ani jeden klinec. „Takže chrám bez klinca stojí do dnes“. Otec Lukáš nás oboznámil aj s lustrom zo sviec, ktorý bol špeciálne zavesený na sklápajúcej sa kladke. V tomto chráme sme mohli vidieť na oltári obraz snímania Ježiša z kríža z 18. stor. Po duchovnom obohatení svätou liturgiou a prijatím Ježiša do našich sŕdc sme sa pobrali na ďalšiu časť našej cesty.
 
Poslednou zastávkou našej púte bol drevený chrám v Uličskom Krivom. Tu nás privítal pán Kelemeca, ktorý nám priblížil históriu chrámu. Zaujímavosťou v tomto chráme bola ikona Piety na prestole, či ikona svätého Michala Archanjela zo 16. storočia. Na záver nám otec diakon Rudolf Hreňo odovzdal pozdrav od otca Arcibiskupa Jána. Po modlitbe Otče náš... (po starosloviensky) sme pokračovali ďalej v programe.
 
Tak a už nás čakalo malé občerstvenie a cesta domov. Miesto pre oddych a občerstvenie nám poskytol starosta Uličského Krivého Milan Sičák na svojom obecnom úrade, za čo mu patrí úprimné vďaka. Po občerstvení nás čakala cesta späť domov.
 
Patrí sa poďakovať celému organizačnému tímu, ktorý sa pravidelne zapája do tejto aktivity: pánovi Pavlovi Gumanovi - Jednota dôchodcov Slovenska, otcovi diakonovi PaedDr. Rudolfovi Hreňovi - Gréckokatolícky arcibiskupský úrad v Prešove, Ing. Jurajovi Hudáčovi a PhDr. Mikulášovi Komanickému - prešovská mestská časť Sídlisko III. Veríme, že sme pre vás pripravili krásne prežitý deň, ktorý bol plný duchovných zážitkov a spomienok.
Zdroj: drh - Organizačný tím

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε