www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?spravy&id=628
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 18. jún 2024     Meniny oslavuje: Vratislav

Zoεpédia - náhodný výber: Ambón, Liturgické postoje -..., Boh - Božie vlastnos....     pohľadnice

27.02.2006 | Čítanosť(7468)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Prešov: Pohreb Mariána Jána Potáša, OSBM

Prešov: Pohreb Mariána Jána Potáša, OSBM

Šesť biskupov zo Slovenska a zahraničia, viac ako sto kňazov a množstvo rehoľných sestier a veriacich sa prišlo v pondelok 27. februára rozlúčiť s otcom Mariánom Jánom Potášom, OSBM, ktorý zomrel 23. februára vo veku nedožitých 88 rokov. Zádušnej svätej liturgii a pohrebným obradom v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove predsedal prešovský eparcha Ján Babjak, SJ. Spolu s ním slúžili košický apoštolský exarcha Milan Chautur, CSsR, wrocławsko-gdanský eparcha Włodzimierz Juszczak, OSBM, apoštolský exarcha Srbska a Čiernej Hory v Ruskom Krsture Djura Džudžar, pomocný biskup z Pražského apoštolského exarchátu Eugen Kočiš a emeritný prešovský biskup Ján Hirka.

Vladyka Ján Babjak, SJ v homílii položil dôraz na Eucharistiu, ktorá je zárukou večného života. Zároveň vyzdvihol osobnosť rehoľného kňaza Mariána, ktorý sa zaradil medzi významných gréckokatolíckych kňazov. Okrem iného povedal: „Dnešný deň, začiatok Veľkého štyridsaťdenného pôstu veľmi úzko súvisí s týmto pohrebom. Pôst nás všetkých má pripraviť na radostné slávenie Vzkrieseného Pána Ježiša a o. Marián Potáš nás v tejto radostnej oslave predchádza do večnosti, aby stoloval pri nebeskej hostine so Vzkrieseným Kristom a videl ho z tváre do tváre. On už nepotrebuje túto veľkopôstnu prípravu. On ju už absolvoval a to tak originálne, ako mnohí naši kňazi, vo väzení za vieru, za Ježiša Krista. Tam prežil svoj pôst, tam sa očisťoval a posväcoval, tam sa pripodobňoval svojmu Majstrovi“. Poďakoval o. Mariánovi za jeho život, za svedectvo živej viery sýtenej z Eucharistie. „Príklad vášho života a smrti nech je pre nás všetkých veľkou výzvou k hlbokému životu s Eucharistickým Kristom, ktorý nám všetkým cez svoje telo a krv ponúka večný život.“

Otec Marián bol pochovaný v hrobke otcov baziliánov na Mestskom cintoríne v Prešove.

V rokoch 1968 - 1994 bol provinciálom Rádu sv. Bazila Veľkého na Slovensku, v rokoch 1970 - 1994 bol zároveň správcom farnosti vo Vyšnom Orlíku, bol promotorom spravodlivosti v procesoch blahorečenia otca biskupa Pavla Petra Gojdiča, OSBM a Vasiľa Hopka a veľkým šíriteľom ich úcty. Za totality bol veľmi horlivým podporovateľom duchovného, predovšetkým rehoľného života a bol samizdatovo činný. Po páde totality mu vyšlo niekoľko kníh.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε