www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?spravy&id=720
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 7. december 2023     Meniny oslavuje: Ambróz

Zoεpédia - náhodný výber: Sviatky - pohyblivé, Nedele veľkonočného ..., Liturgické gestá - b....     pohľadnice

16.07.2006 | Čítanosť(8065)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Slávnosť v rodisku blahoslaveného P. P. Gojdiča, OSBM

Slávnosť v rodisku blahoslaveného P. P. Gojdiča, OSBM

Ruské Pekľany, nenápadná dedinka v prešovskom protopresbyteráte, sa už neodmysliteľne spája s menom blahoslaveného prešovského biskupa Pavla Petra Gojdiča, OSBM, ktorý sa tu narodil 17. júla 1888. V nedeľu 16. júla sa tu konala už tradičná eparchiálna odpustová slávnosť. Hlavným slúžiteľom archijerejskej svätej liturgie bol vladyka Ján Babjak, SJ, prešovský eparcha.

Koncelebroval vladyka Eugen Kočiš, pražský gréckokatolícky pomocný biskup, protosynkel Košického apoštolského exarchátu Vladimír Tomko, protosynkel Prešovskej eparchie Marcel Mojzeš a ďalší kňazi. Homíliu predniesol košický protosynkel Vladimír Tomko. „Najlepším priateľom pre človeka je Boh – Ježiš Kristus, lebo on je Láska.“ V tejto súvislosti spomenul biskupské heslo blahoslaveného vladyku Pavla: „Boh je Láska, milujme ho!“. Povedal, že blahoslavený prešovský biskup veľmi dobre porozumel skutočnosti, že Ježiš Kristus je naozajstným priateľom človeka v každej jeho životnej situácii.

Vladyka Ján Babjak, SJ nadviazal na tieto slová homílie v závere svätej liturgie. Povedal, že priateľstvo s Bohom sa buduje predovšetkým v zrelej kresťanskej rodine, kde jej členovia môžu intenzívne spoznávať Božiu lásku. Pripomenul tiež stretnutie Svätého Otca Benedikta XVI. s rodinami z celého sveta v španielskej Valencii. Okrem iného povedal, že tak ako v minulom storočí človeka ohrozoval nacizmus a komunizmus, teraz ho ohrozuje neprirodzené zasahovanie do rodiny, jej rozbíjanie rôznymi formami.

Nádherným spevom svätú liturgiu sprevádzal Miešaný chrámový spevácky zbor blahoslaveného Pavla Petra Gojdiča z Vranova nad Topľou – Čemerného.

 

Blahoslavený biskup Pavel Peter Gojdič, OSBM, pôsobil v Prešove ako gréckokatolícky biskup od roku 1927 do roku 1950, kedy bol falošne obvinený a vo vykonštruovanom poli tickom procese odsúdený na doživotie a ďalšie tresty. Zomrel verný Kristovi a Cirkvi vo väzení v Leopoldove 17. júla 1960. Narodil sa 17. júla 1888 v Ruských Pekľanoch neďaleko Prešova. Pri jeho beatifikácii 4. novembra 2001 v Ríme určil pápež Ján Pavol II. 17. júl za jeho sviatok.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε