www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?spravy&id=732
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 29. február 2024     Meniny oslavuje:

Zoεpédia - náhodný výber: Katavásia, Biskup, Konkordát.     pohľadnice

20.09.2006 | Čítanosť(8371)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Kňazský deň Prešovskej eparchie

Kňazský deň Prešovskej eparchie

Na kňazských dňoch sa kňazi v spoločenstve so svojím biskupom venujú rôznym záležitostiam života Cirkvi, predovšetkým na úrovni eparchie a jednotlivých farností, ako aj formácii kňazského života. Druhý tohtoročný kňazský deň Prešovskej eparchie sa uskutočnil opäť v dvoch termínoch. Kňazi z protopresbyterátov Bardejov, Banská Bystrica, Bratislava, Nitra, Poprad, Prešov, Sabinov, Stará Ľubovňa a Žilina sa stretli v Prešove v stredu 13. septembra a kňazi z protopresbyterátov Humenné, Medzilaborce, Snina, Stropkov, Svidník, Vranov nad Topľou - Čemerné a Vranov nad Topľou - mesto o týždeň 20. septembra.

Program oboch častí kňazského dňa začínal archijerejskou svätou liturgiou v prešovskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa, ktorú spolu so zídenými kňazmi slávil vladyka Ján Babjak, SJ. Pokračoval pracovnou časťou v aule Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity. V prvom termíne sa v homílii spolubratom prihovoril synkel pre Rusínov Peter Pavel Haľko, OSBM. Zdôraznil potrebu modlitby Liturgie kňazských hodín – časoslova. V druhom termíne sa prihovoril kancelár Ľubomír Petrík, ktorý pripomenul veľkú dôležitosť kňazského poslania pri duchovnej formácii moderného človeka, ktorý často dbá viac na vonkajšok, ako na vnútorné hodnoty, ktoré vychádzajú zo srdca človeka.

V pracovnej časti si duchovní otcovia vypočuli niekoľko hlbokých myšlienok o duchovnej formácii kňazov z exhortácie Jána Pavla II. Pastores dabo vobis, prednášku o praktickom zavedení nového prekladu Malého trebníka, ktorú predniesol dekan GTF PU o. Vojtech Boháč. Malý trebník – vysluhovanie sviatostí sa v novom slovenskom preklade začne v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku používať od 1. októbra tohto roka. Ide nielen o nový preklad, ale aj o niektoré obnovené spôsoby a obrady pri vysluhovaní sviatostí, ktoré sa týkajú aj vysluhovania v cirkevnoslovanskom jazyku. Zaznela tiež informácia o pôsobení Eparchiálneho centra pastorácie Rómov v Čičave, ktorú kňazom podal o. Martin Mekel, ktorý je v eparchii poverený touto pastoráciou. O Eparchiálnom pastoračnom centre pre mládež v Juskovej Voli, kde od 1. septembra tohto roka začalo svoju činnosť aj Centrum voľného času a Škola v prírode, kňazov informoval o. Ivan Bojčuk, poverený pastoráciou mládeže v eparchii. Hlavné slovo počas kňazského dňa patrilo prešovskému eparchovi vladykovi Jánovi Babjakovi, SJ, ktorý kňazom predostrel mnoho záležitostí týkajúcich sa ich duchovného, pastoračno – evanjelizačného ako aj spoločenského života. Hovoril aj o uskutočnených stavebných projektoch v Prešovskej eparchii a o perspektíva ch a plánoch do budúcnosti. Kňazi využili aj priestor na diskusiu. Záver kňazského dňa patril spoločnej modlitbe.

Zdroj: ISPB

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε