www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?spravy&id=790
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 22. júl 2024     Meniny oslavuje: Magdaléna

Zoεpédia - náhodný výber: Katedrála, Jubilejný rok, Anglické panny.     pohľadnice

08.05.2007 | Čítanosť(8407)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Výmenný pobyt študentov Gréckokatolíckej teologickej fakulty PU v Krakove

Výmenný pobyt študentov Gréckokatolíckej teologickej fakulty PU v Krakove

V dňoch 16. apríla až 23. apríla 2007 sa zúčastnilo 8 bohoslovcov a 10 laikov výmenného pobytu medzi GTF v Prešove a Pápežskou teologickou akadémiou (PAT) v Krakove. O bývanie a stravu sa postarali rehoľné sestry klarisky - kapucínky. Ich kláštor bol pre nás počas týchto dní duchovnou oázou. Mohli sme tam načerpať mnoho síl, a to aj cez povzbudivé slová o. Miroslava Dancáka - vicerektora kňazského seminára.

Počas pobytu sme mali možnosť spoznávať kultúrne a historické pamiatky Krakova ako aj blízkeho okolia. Každý deň sme mali iný program. Prezreli sme si najprv Wawel, ktorý sa od 14. storočia stal hlavným sídlom poľských kráľov a taktiež Krakovskú katedrálu, najvýznamnejší chrám v Poľsku. V ňom sa odohrávali korunovácie kráľov. Mali sme možnosť navštíviť aj zvon Žigmund - najväčší v Krakove, ktorý sa rozozvučí iba pri významných príležitostiach. Zavítali sme aj do najrôznejších archívov a múzeí s cennými knihami a predmetmi už z 11. storočia. V blízkom okolí sa nachádzajú Wadowice a Zebrzydovská Kalvária - dve významné miesta spojené s pápežom Jánom Pavlom II., ktoré boli tiež zahrnuté do tohto pobytu. Spoznávali sme však aj temnejšiu stránku poľskej histórie- koncentračný tábor Osvienčim. V ňom sme mohli vidieť aká strašná dokáže byť ľudská zloba a nenávisť. Svoju dušu sme nakoniec mohli zveriť do nekonečnej Božej lásky, keď sme v posledný deň navštívili Sanktuárium Božieho milosrdenstva v Krakove - Lagiewnikoch.

V neposlednom rade sme sa pri vzájomných rozhovoroch mohli zoznámiť so študentmi domácej univerzity. Boli nám vždy ochotní odpovedať na naše zvedavé otázky. Už teraz sa tešíme na ich návštevu Slovenska, ktorá sa uskutoční od 6. mája do 13. mája 2007.

Zdroj: Stanislav Činčár, Martin Krišš

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε