www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?spravy&id=872
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 18. jún 2024     Meniny oslavuje: Vratislav

Zoεpédia - náhodný výber: Púť, putovanie, Krstiteľnica, Kvetná nedeľa.     pohľadnice

19.02.2008 | Čítanosť(9227) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Prešov naplnený radosťou gréckokatolíkov

Prešov naplnený radosťou gréckokatolíkov

Sobota 16. a nedeľa 17. februára 2008 sú už zapísané do histórie Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku zlatými písmenami. Tí, ktorí počas týchto dvoch dní naplnili Mestskú halu na Ulici Jána Pavla II. v Prešove, len tak ľahko nezabudnú na dve nádherné liturgické slávenia. Ale aj tí, ktorí ich sledovali na celom Slovensku, ba aj v zahraničí, v priamych prenosoch Rádia Lumen a v nedeľu aj v priamom prenose Slovenskej televízie.

 

Sobota 16. februára 2008

V sobotu bol pre novozriadenú Bratislavskú eparchiu vysvätený jej prvý biskup Peter Rusnák. Ruky naňho položil ako hlavný svätiteľ kardinál Jozef Tomko, ktorý bol v byzantskom biskupskom rúchu zároveň hlavným slúžiteľom archijerejskej svätej liturgie,  a ako spolusvätitelia vladyka Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup a metropolita a vladyka Milan Chautur CSsR, košický eparcha, ale aj prefekt Kongregácie pre východné cirkvi kardinál Leonardo Sandri a vyšší arcibiskup z Blaju v Rumunsku Lucian Muresan. Okrem nich sa na slávnosti zúčastnilo aj ďalších takmer 30 arcibiskupov a biskupov východného a západného obradu zo Slovenska a zo zahraničia. Homíliu predniesol kardinál Jozef Tomko a v úvode slávnosti sa prihovoril kardinál prefekt Leonardo Sandri. Kardinál Tomko v homílii okrem iného povedal: Veľký je Hospodin Boh, ktorý vám naozaj štedro požehnal: navštívil vás rímsky pápež Ján Pavol II., dvaja vaši biskupi mučeníci a jeden rehoľník sú dnes blahoslavení, dali ste vznik najprv košickému exarchátu a teraz i bratislavskej eparchii a zajtra tu sám prefekt rímskej Kongregácie pre východné cirkvi vovedie do platnosti novú organizačnú štruktúru, keď vás uvedie do života ako gréckokatolícku cirkev „sui iuris“ na Slovensku a intronizuje vášho prvého arcibiskupa-metropolitu. Máte začo ďakovať Hospodinovi a aj Svätému Otcovi za toľkú pozornosť. Dnešná vysviacka biskupa pre novozriadenú bratislavskú eparchiu sa zaraďuje do týchto krokov. Toto nové biskupstvo tak dostane svojho pastiera. Naozaj veľký je náš Pán Ježiš Kristus, náš hlavný Pastier, ktorý takto viedol a vedie svoje stádo na zelené pastviny! Jemu chvála a sláva i za tento slávnostný deň!“.

V Mestskej hale bolo 5000 veriacich. Spevom svätú liturgiu sprevádzal bratislavský gréckokatolícky zbor Chrysostomos. Spevom sa do liturgie zapojili aj neokatechumenátne spoločenstvá z celého Slovenska. Na konci všetkým poďakoval novovysvätený vladyka Peter.

 

Nedeľa 17. februára 2008   

V nedeľu sa konala liturgická slávnosť povýšenia Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku na Metropolitnú cirkev svojho práva so sídlom v Prešove a intronizácia prvého prešovského gréckokatolíckeho arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ. Mestská hala, v ktorej sa zišlo viac ako 8000 veriacich, doslova „praskala vo švíkoch“. Hlavným slúžiteľom bol práve intronizovaný arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ. Na tejto historickej slávnosti sa zúčastnili štyria kardináli – prefekt Kongregácie pre východné cirkvi kardinál Leonardo Sandri, ktorý vladyku Jána intronizoval, kyjevsko-haličský vyšší arcibiskup kardinál Ľubomyr Huzar z Kyjeva, krakovský arcibiskup kardinál Stanisław Dziwisz a kardinál Jozef Tomko. Homíliu predniesol kardinál prefekt Leonardo Sandri. Povedal aj tieto slová: „Vernosť kvitne v úrodnej pôde obrátenia, ku ktorému nás vyzýva Božie slovo... Vernosť kvitne v úrodnej pôde kresťanskej slobody“. A pokračoval: „Počas minulého storočia bola vaša cirkev umlčaná a jej život bol paralyzovaný. Sv. Cyril a Metod spolu s vašimi mučeníkmi však zhora odkryli strechu a predstavili vás pred Pána. On vás pozdvihol, vrátil vás do vašich domovov a znova vás uviedol na cestu evanjelia. Radosť z tohto oslobodenia sa dnes obnovuje a stáva sa dokonalou. Chváľme spoločne Pána, lebo také niečo sme ešte nikdy nevideli“. Zároveň v homílii zablahoželal Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku a jej pastierom. Na konci slávnosti sa prihovorili aj ďalší traja kardináli. Ďalšími vzácnymi hosťami boli vyšší arcibiskup z Blaju z Rumunska Lucian Muresan a ďalších viac ako 30 arcibiskupov a biskupov východného a západného obradu zo Slovenska, Poľska, Česka, Maďarska, Ukrajiny, Chorvátska, Srbska Čiernej hory, USA a Kanady. Slávenia svojou prítomnosťou umocnili aj predstavitelia iných cirkví, zástupcovia štátu a samosprávy, Európskej únie, diplomatických misií a akademickej obce. Nedeľnú liturgickú slávnosť spevom skrášlili gréckokatolícke katedrálne zbory z Prešova, Košíc, Bratislavy a zbor z gréckokatolíckeho kňazského seminára v Prešove. Kardinál Tomko na konci svätej liturgie zablahoželal emeritnému prešovskému biskupovi Jánovi Hirkovi k výročiu biskupskej vysviacky, ktorú práve na tomto mieste prijal z jeho rúk presne pred osemnástimi rokmi.  

Novointronizovaný arcibiskup a metropolita vladyka Ján v závere poďakoval za nesmiernu milosť a požehnanie, ktorého sa dostalo Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Za Konferenciu biskupov Slovenska sa po liturgických sláveniach v sobotu a v nedeľu prihovoril jej predseda spišský biskup František Tondra.

Zo slávnosti zaslali gréckokatolícki veriaci spolu so svojimi pastiermi ďakovný list Svätému Otcovi Benediktovi XVI. Záver slávenia patril modlitbe k trom blahoslaveným gréckokatolíckym hieromučeníkom pred ich relikviami.  

Na Gréckokatolíckom arcibiskupskom a metropolitnom úrade sa potom konal brífing so štyrmi kardinálmi, ktorí cez médiá ponúkli verejnosti svoje prvé dojmy.

Vysokí cirkevní predstavitelia nesmierne ocenili nielen priebeh a organizáciu slávení, ale predovšetkým životaschopnosť Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, jej duchovnosť, množstvo mládeže, ako aj veľkú radosť a entuziazmus veriacich, ktoré sa nedali prehliadnuť. Sú to hodnoty, ktoré môžeme ponúknuť svetu.

V nedeľu večer kardinál Leonardo Sandri navštívil prešovský Gréckokatolícky kňazský seminár bl. biskupa P. P. Gojdiča, kde sa v prítomnosti vladyku Jána Babjaka SJ stretol so seminaristami, asistenciou, ceremoniármi a organizátormi liturgických slávení v Prešove.   

 

Poďakovanie

Vladyka Ján a organizátori vyjadrujú úprimné poďakovanie všetkým spoluorganizátorom, predovšetkým Mestu Prešov a Prešovskému samosprávnemu kraju, vedeniu Mestskej haly, Šarišskému osvetovému stredisku, Krajskému múzeu v Prešove, Prešovskej univerzite, Parku kultúry a oddychu Čierny orol, Hotelu Dukla, Internátu Alexandra Duchnoviča, polícii a ďalším inštitúciám, ale v neposlednom rade aj Slovenskej televízii, Rádiu Lumen, všetkým novinárom a médiám a samozrejme sponzorom. Poďakovanie zároveň patrí všetkým účastníkom liturgických slávení v Mestskej hale v Prešove.

 

Sprievodný program 

V sobotu večer sa v Mestskej hale niekoľko stoviek mladých ľudí zúčastnilo na Duchovnom programe pre mládež a dospelých, ktorého súčasťou bola aj veľká večiereň s čítaniami a homíliou vladyku Petra Rusnáka a beseda s kardinálom Leonardom Sandrim, kardinálom Jozefom Tomkom, vladykom Jánom Babjakom SJ, vladykom Milanom Chauturom CSsR, vladykom Petrom Rusnákom a chargé d affaires Apoštolskej nunciatúry na Slovensku Gianfrancom Gallone, ktorej časť bola naživo vysielaná v Rádiu Lumen.

Sprievodnou akciou týchto historických udalostí bola vernisáž výstavy Ikony Spolku ikonopiscov sv. Cyrila a Metoda Slovenska za účasti vladyku Jána Babjaka SJ a viacerých arcibiskupov a biskupov. Konala sa večer v sobotu 16. februára v Krajskom múzeu v Prešove a potrvá do 2. marca 2008. Jej iniciátorom bol Vincent Luca, ktorý je spolu s otcom arcibiskupom a metropolitom Jánom, spoluzakladateľom tejto ikonopiseckej školy.

V pondelok 18. februára pokračovali veľké dni Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku liturgickou slávnosťou povýšenia Košického apoštolského exarchátu na eparchiu a jeho doterajšieho exarchu vladyku Milana Chautura CSsR na eparchu v Katedrále Narodenia Presvätej Bohorodičky v Košiciach.

Zdroj: Ľubomír Petrík
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε