Vladyka Peter Rusnák uvedený do služby bratislavského eparchu
Svätý Otec Benedikt XVI. 30. januára 2008 zriadil Prešovskú gréckokatolícku metropoliu a v súvislosti s tým ustanovil aj novú Bratislavskú eparchiu. Za jej prvého eparchu vymenoval doterajšieho bratislavského farára a protopresbytera Petra Rusnáka, ktorého za biskupa vysvätil 16. februára tohto roka v Prešove kardinál Jozef Tomko. Hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava sa tak stalo sídlom gréckokatolíckej eparchie, ktorá je vyčlenená z pôvodnej Prešovskej eparchie a zahŕňa územie západného a stredného Slovenska.
Liturgická slávnosť intronizácie – uvedenia do služby bratislavského biskupa sa konala v nedeľu 9. marca v Bratislave. Po prečítaní búl o zriadení Bratislavskej eparchie a vymenovaní jej eparchu prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ uviedol vladyku Petra do jeho novej služby. Biskupské žezlo mu odovzdal sekretár Kongregácie pre východné cirkvi arcibiskup Antonio Maria Veglio. Na slávnosti, ktorá sa z kapacitných dôvodov konala v rímskokatolíckom Kostole sv. Vincenta de Paul, bol prítomný aj kardinál Jozef Tomko, bratislavský arcibiskup a metropolita Stanislav Zvolenský, trnavský arcibiskup Ján Sokol, košický eparcha Milan Chautur CSsR a niekoľkí ďalší biskupi byzantského a latinského obradu zo Slovenska a zahraničia, ako aj zástupca Svätej stolice na Slovensku Mons. Gianfranco Gallone.
Vladyka Peter Rusnák v homílii hovoril o mieste, ktoré Boh dal každému z nás, aby sme boli šťastní: „Kristus nás dnes pozýva k obráteniu a k radosti nad novou šancou, ktorú nám dáva. K radosti z miesta, ktoré máme v dejinách spásy, v Božom pláne s nami. Pozýva nás objaviť, že život, ktorý nám dal, je ten najnádhernejší“. A dodal: „Istota Božieho povolania aj mňa napĺňa radosťou v plnení jeho vôle, hoci som človek slabý“.
V závere liturgickej slávnosti kardinál Jozef Tomko bratislavského eparchu vyzval, aby vo svojej službe zatiahol na hlbinu a okrem iného povedal: „Máš na blízku Dunaj. Veľa riek máš vo svojej diecéze. Prajem Ti hojný rybolov. Ty vieš dobre loviť. Pán Boh Ti dal mnohé dary“. Arcibiskup Veglio zdôraznil jednotu Cirkvi v rôznosti: „Práve v tejto rôznosti vidím krásu Cirkvi“, povedal a všetkých vyzval k potlesku Svätému Otcovi. Vladyka Ján Babjak SJ poprial vladykovi Petrovi a celej jeho eparchii potrebné dary, milosti a múdrosť a vo vzťahu k reorganizácii Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku povedal: „O tieto veľké veci – Božie veci sa pričinili ľudia. A preto zo srdca ďakujem Svätému Otcovi, vatikánskej diplomacii, Kongregácii pre východné cirkvi. Zvlášť chcem poďakovať bývalému otcovi nunciovi Henrykovi Józefovi Nowackému, že sa naplno zasadil svojou autoritou a tieto záležitosti dotiahol do úspešného konca“. Arcibiskup a metropolita Stanislav Zvolenský vyzdvihol skutočnosť, akú lásku má Svätý Otec Benedikt XVI. k našej vlasti. Veľmi viditeľne sa prejavila v reorganizácii Gréckokatolíckej a Rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku a vyjadril radosť z toho, že krása a hĺbka východnej liturgie nám všetkým sprítomňuje Božiu krásu. Mons. Gallone okrem iného pripomenul blahoslavených mučeníkov Pavla Petra Gojdiča OSBM, Vasiľa Hopka a Metoda Dominika Trčku CSsR a zdôraznil utrpenie Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku v druhej polovici minulého storočia, ktoré bolo ako hnojivo, aby pomohlo rastu a rozkvetu tejto cirkvi. Primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský vladyku Petra privítal v hlavnom meste a odovzdal mu symbolickú pečať mesta.
Spevom nádhernú slávnosť sprevádzali bratislavské spevácke zbory Chrysostomos, Kyrillomethodeon a Lamač-Dúbravka.
Katedrálnym chrámom Bratislavskej eparchie sa stal doterajší farský Chrám Povýšenia svätého Kríža na Ulici 29. augusta v Bratislave, vedľa ktorého sa nachádza aj biskupský úrad. Eparchia má zatiaľ 4 protopresbyteráty (dekanáty): Bratislavský, Nitriansky, Žilinský a Banskobystrický, 14 farností a približne 25 000 veriacich, ktorých počet sa však neustále mení hlavne z dôvodu veľkej migrácie ľudí. Gréckokatolícka cirkev ponúka gréckokatolíckym veriacim, aby aj na územiach, kde sú v diaspóre, mohli plnohodnotne v byzantskom obrade sláviť sväté tajomstvá a počúvať ohlasovanie radostnej zvesti Evanjelia. Zdroj: Ľubomír Petrík
|