www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?spravy&id=912
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 22. september 2023     Meniny oslavuje: Móric

Zoεpédia - náhodný výber: Heretik, Boh - Božie vlastnos..., Ikonostas.     pohľadnice

13.07.2008 | Čítanosť(9652) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Výročie blahoslaveného P. P. Gojdiča OSBM

Výročie blahoslaveného P. P. Gojdiča OSBM

Pútnici na archieparchiálnej odpustovej slávnosti v nedeľu 13. júla v Ruských Pekľanoch si pripomenuli 120. výročie narodenia blahoslaveného prešovského biskupa mučeníka Pavla Petra Gojdiča OSBM, ktorý sa narodil v rodine gréckokatolíckeho kňaza v tejto obci 17. júla 1888. Hlavným slúžiteľom archijerejskej svätej liturgie bol vladyka Ján Babjak SJ.

Homíliu predniesol protosynkel Prešovskej archieparchie Marcel Mojzeš. Aktualizoval v nej príklad blahoslaveného biskupa pre súčasnosť. Vyzdvihol jeho presvedčivé životné svedectvo, ktoré ocenili aj nekresťania – Židia, keď mu za záchranu židovských spoluobčanov udelili 27. januára tohto roku vyznamenanie Spravodlivý medzi národmi. Jeho príklad aj nás pozýva k vydávaniu svedectva o Kristovi. V evanjeliu zazneli Ježišove slová: „Ale aj vy vydávate svedectvo, lebo ste so mnou od začiatku“. Otec Marcel vysvetlil, že vydávať svedectvo predovšetkým znamená byť s Kristom, ako to vidíme v živote blahoslaveného vladyku Pavla. Aj náš život môže byť presvedčivý, iba ak budeme v jednote a v spojení s Ježišom Kristom. Pozdvihnutie Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku na metropoliu je pre nás ďalším pozvaním byť s Ním v ešte intenzívnejšom zjednotení, lebo On je stále s nami.

Veriaci sa spoločne pomodlili modlitby na úmysel Svätého Otca, pretože aj na tejto odpustovej slávnosti v Roku sv. Pavla mohli na základe dekrétu prešovského arcibiskupa získať plnomocné odpustky. Vladyka Ján aj tu, podobne ako v máji na odpustovej slávnosti v Hrabskom, oznámil svoje rozhodnutie, že každoročne sa na sviatok blaženého Gojdiča a blaženého Hopka budeme pri liturgických sláveniach stretávať v prešovskej katedrále, kde sú ich hroby – tak ako prví kresťania sa stretávali pri slávení liturgií na hroboch mučeníkov. Zároveň tým chce pútnikom umožniť ľahšie sa dostať na tieto archieparchiálne odpustové slávnosti. Do Ruských Pekľan a do Hrabského budeme prichádzať napr. každých 5 rokov, alebo v inom časovom intervale, o ktorom budú veriaci včas informovaní. Za Košickú eparchiu sa na slávnosti zúčastnil protosynkel Vladimír Tomko. V závere sa vladykovi, kňazom a všetkým pútnikom poďakoval farár farnosti Ľubovec, do ktorej ako filiálka patria aj Ruské Pekľany, Vasil Kormaník. Zborovým spevom liturgické slávenie obohatil prešovský katedrálny zbor a mládežníckym spevom viac ako 60 miništrantov, ktorí sa v dňoch 8. až 13. júla zúčastnili miništrantského tábora v Gréckokatolíckom kňazskom seminári bl. biskupa P. P. Gojdiča v Prešove.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε