www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?spravy&id=920
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 16. júl 2024     Meniny oslavuje: Drahomír

Zoεpédia - náhodný výber: Triteizmus, Eljon, Kráľovské dvere.     pohľadnice

17.08.2008 | Čítanosť(28145) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(15)

Zasvätenie Presvätej Bohorodičke v Ľutine

Zasvätenie Presvätej Bohorodičke v Ľutine

Na najväčšom a najznámejšom mariánskom pútnickom mieste Prešovskej archieparchie v Ľutine sa túto sobotu a nedeľu 16. a 17. augusta uskutočnila archieparchiálna odpustová slávnosť Zosnutia Presvätej Bohorodičky. Počas dvoch dní sa na nej zúčastnilo viac ako 20 000 pútnikov, ktorí zasvätili novú Gréckokatolícku metropoliu na Slovensku Presvätej Bohorodičke a zároveň si pripomenuli 20. výročie vyhlásenia gréckokatolíckeho chrámu v Ľutine za Baziliku minor Božím služobníkom Jánom Pavlom II. Je to jediná gréckokatolícka bazilika na Slovensku a v tomto čase prebieha jej rozšírenie o dve bočné lode. Jej posvätenie sa pravdepodobne uskutoční na budúcoročnej odpustovej slávnosti.

 

Sobota

Duchovný program začal v sobotu popoludní posvätením vody na Ľutinskej hore. Prebiehal paralelne na hore a dole v obci v Bazilike minor. Už tradične sobota patrí predovšetkým mladým. Nechýbal program pre najmenších v podaní hnutia eRko, ale aj vystúpenie bohosloveckej gospelovej skupiny Anastasis s katechézou z Komunity sv. Ján Krstiteľ, biblické scénky, mládežnícka krížová cesta na hore pod vedením Hnutia Svetlo-Život, sväté liturgie a pobožnosti. Úvodnej svätej liturgii v sobotu večer v Bazilike predsedal vladyka Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup a metropolita. Homíliu predniesol rektor Pápežského východného inštitútu z Ríma prof. Cyril Vasiľ SJ. Táto liturgia bola v priamom prenose vysielaná v Rádiu Lumen. O polnoci na hore predsedal sláveniu archiejerejskej svätej liturgie, ktorú pripravili a sprevádzali neokatechumenátne spoločenstvá, bratislavský eparcha Peter Rusnák.

 

Nedeľa

Dvojdňová slávnosť vyvrcholila v nedeľu slávnostnou archijerejskou svätou liturgiou, na ktorej sa zúčastnili traja arcibiskupi a 5 biskupov zo Slovenska a zahraničia. V priamom prenose ju vysielala Slovenská televízia. Hlavným slúžiteľom bol vladyka Ján Babjak SJ a homíliu predniesol apoštolský nuncius na Slovensku arcibiskup Mons. Mario Giordana, ktorý okrem iného povedal: „Mariánsky sviatok, ktorý dnes slávime, nadobúda tento rok osobitný význam, pretože sa odohráva v duchu vďačnosti nášmu Svätému Otcovi Benediktovi XVI. za nové kánonické usporiadanie Gréckokatolíckej cirkvi, ktoré vzniklo vytvorením Prešovskej metropolie a nových eparchií v Košiciach a v Bratislave. Aj to je gestom dobrej vôle voči tejto cirkvi, keďže pastierom a ich priamym spolupracovníkom je daná možnosť sa lepšie organizovať pre dobro všetkých duší zverených do ich pastoračnej starostlivosti“. Ďalej v homílii povedal, že „Máriu si Boh vybral len skrze milosť. Ale nespyšnela kvôli dobrám a darom, ktoré prijala od Boha, ale odpovedala celým svojím životom založeným na jasnej viere, úprimnej láske a radostnej nádeji v dobrotu a milosrdnú lásku Boha voči celému ľudstvu. Pozval pútnikov podľa príkladu Panny Márie kráčať v ústrety našej skutočnej nádeji, ktorou je Ježiš Kristus, náš Spasiteľ a náš Vykupiteľ. „Na tejto ceste, na tejto našej životnej púti je nám nablízku Mária, Božia Matka, ktorá kráča s nami a vystiera k nám svoju ruku, aby nás priviedla pred svojho syna Ježiša. Nechajme sa viesť Ňou, je naša Matka!“, povedal otec nuncius.

Na slávnosti sa zúčastnil aj vladyka Ivan Martyniak, przemyšliansko-varšavský arcibiskup a metropolita, ktorý v závere odpustu poďakoval za milé spoločenstvo Božieho ľudu a prejavil svoju dobroprajnosť našej miestnej cirkvi, keď jej zaželal, aby sa raz mohla stať vyšším arcibiskupstvom, ba aj patriarchátom. Vyvolalo to milý úsmev a radosť pútnikov prejavenú spontánnym potleskom. Archijerejskú svätú liturgiu koncelebrovali aj vladyka Milan Chautur CSsR, košický eparcha, vladyka Peter Rusnák, bratislavský eparcha, vladyka Włodzimierz Juszcak OSBM, vroclavsko-gdaňskýeparcha, vladyka Ladislav Hučko, pražský apoštolský exarcha a vladyka Ján Eugen Kočiš, emeritný pomocný pražský biskup.

 

Zasvätenie Presvätej Bohorodičke

Koniec slávnosti patril zasväteniu Gréckokatolíckej metropolie na Slovensku Presvätej Bohorodičke, ktoré v mene všetkých pútnikov vo forme zasväcujúcej modlitby predniesol prešovský arcibiskup a metropolita. V tejto novej etape života Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku sme tak obnovili zasvätenie, ktoré po 2. svetovej vojne v roku 1945 na odpuste v Ľutine vykonal blahoslavený prešovský biskup mučeník Pavel Peter Gojdič OSBM.

Z púte v tomto Roku sv. Pavla zaslali veriaci pozdravný list Svätému Otcovi Benediktovi XVI, v ktorom vyjadrili svoju túžbu riadiť sa v svojom živote Božím slovom a byť verní Cirkvi, ktorá je postavená na Kristovi a jej viditeľnou hlavou je Rímsky pápež. Zároveň požiadali Svätého Otca o jeho apoštolské požehnanie pre celú metropoliu.

Liturgický sprievod z Ľutinskej mariánskej hory k Bazilike minor s čítaniami evanjelií nahradil liturgický obchod okolo chrámu.

Odpustová slávnosť v Ľutine opäť upriamila našu pozornosť na Ježiša Krista, na Božie Slovo, ktorého najkrajším príkladom počúvania a prijatia je Presvätá Bohorodička.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε