www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?svatci&id=21
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Liturgia > Svätci

Dnes je: 25. júl 2024     Meniny oslavuje: Jakub

Zoεpédia - náhodný výber: Babtistérium, Hypostáza, Kadoš.     pohľadnice

13. september | ICDr. František Čitbaj, PhD. | Čítanosť(3570)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Predprazdenstvo Povýšenia úctyhodného a životodarného Kríža.

Predprazdenstvo Povýšenia úctyhodného a životodarného Kríža.
 Kríž je Kristová sláva i povýšenie
 
Oslavujeme sviatok Kríža, ktorým bola zahnaná temnota a bolo vrátené svetlo. Slávime sviatok Kríža a spolu s Ukrižovaným vznášame sa hore, aby zanechajúc zem i s hriechom získali sme nebo. Každý, kto si osvojil kríž, získal poklad. Lebo právom nazývam pokladom to, čo je podľa mena i v skutočnosti najväčším dobrom, v ktorom je uložený súhrn našej spásy a vrátený do pôvodného stavu.
Keby nebolo kríža, Kristus by nebol ukrižovaný. Keby nebolo kríža, život by nebol klincami pribytý na drevo. Keby život nebol pribytý klincami, z boku by sa nevylial prameň nesmrteľnosti, ktorý očisťuje svet, totiž krv a voda; nebol by roztrhaný úpis hriechu, neboli by sme vyhlásení za slobodných, nepožívali by sme zo stromu života a nebol by roztvorený raj. Keby nebolo kríža, nebola by zničená smrť a olúpené peklo.
Kríž je tedaveľká a vzácna vec. Veľká preto, lebo ním sa dosiahlimnohé dobrá, ktoré sú o to väčšie, o koľko dôležitejší zástoj v nich hrali Kristove zázraky a muky. Kríž je preto vzácna vec, lebo znamená Božie utrpenie a víťazstvo; utrpenie, pretože Boh na ňom dobrovoľnepodstúpil smrť; víťazstvo však, lebo krížom bol zasiahnutý diabol, na ňom bola premožená smrť, ním boli rozbité putá a tak sa dosiahla spása celého sveta. Kríž sa sa môže nazývať Kristovou slávou i povýšením. On je teda ten žiadúci kalich, zakončenie múk, ktoré Kristus za nás pretrpel. Kristus sám nazval kríž svojou slávou, keď povedal: "Teraz je oslávený Syn človeka a Boh je oslávený v ňom a skoro ho oslávi." A znova hovorí: "Otče, osláv ma ty pri sebe samom slávou, ktorú som mal pri tebe skôr, ako vznikol svet." A inde vraví: "Otče, osláv svoje meno." I zaznel hlas z neba: "Už som oslávil a ešte oslávim."
Tým označil tú slávu, ktorú vtedy dosiahol na kríži. A že kríž znamená Kristovo povýšenie, dá sa poznať z jeho slov: "A ja keď budem pozdvihnutý od zeme, všetko pritiahnem k sebe."
 
Takto hľa je kríž Kristova sláva i povýšenie.
 
Z rečí sv. Andreja Krétského
spracoval drh
Zdroj: Gréckokatolícky kalendár 1989, Spolok Sv. Vojtecha, Trnava, s.81
Autor: ICDr. František Čitbaj, PhD. - všetky životopisy svätcov od tohto autora (1)

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε