www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?svatci&id=500
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Liturgia > Svätci

Dnes je: 18. júl 2024     Meniny oslavuje: Kamila

Zoεpédia - náhodný výber: Antiseminitizmus, Démonický, Veľký piatok.     pohľadnice

7. február | ThDr. Miroslav Iľko, PhD. | Čítanosť(595)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Mäsopôstna nedeľa

Mäsopôstna nedeľa
U gréckokatolíkov praktizovaná prax predpôstneho obdobia ma na Východe tradíciu osobitnej prípravy na Veľký pôst a je veľmi starobylá. Už veľkí kazatelia a znalci duchovného života 4. storočia, akými boli sv. Bazil Veľký, sv. Ján Zlatoústy, Cyril Alexandrijský a iní, nám zanechali svoje kázne a slová, v ktorých poukazujú na pôst, ktorý očakávame, nie prežívame. V štyroch nedeliach predpôstneho obdobia nachádzame veľké témy, ktoré poznačia priebeh Veľkej Štyridsiatnice: pokora (Nedeľa mýtnika a farizeja); návrat k milosrdnému Bohu (Nedeľa márnotratného syna); posledný súd (Mäsopôstna nedeľa – o Kristovom súde) a odpustenie (Syropôstna nedeľa – o vyhnaní prarodičov z raja).
 
Z uvedených tém jednotlivých nedieľ jasne vyplýva, že samotným cieľom predpôstneho obdobia je obnoviť vzťah človeka k Bohu a takto mať čo najväčší duchovný osoh z pôstu. Príkladmi zo Svätého písma, ktoré Cirkev po tieto dni veriacim predkladá, sa má veriaci človek povzbudiť k pravej modlitbe, kajúcnosti a hlbokej ľútosti nad hriechmi. Ponúka cestu, ako nadobudnúť správny postoj k Bohu, v ktorom má vidieť milosrdného Otca, ale aj spravodlivého sudcu. Všetko vedie človeka k tomu, aby zanechal pýchu a nadutosť farizeja, pokorne sa modlil ako mýtnik, kajal sa ako márnotratný syn, mal bázeň pred Božím súdom a oplakával svoje priestupky ako praotec Adam. Aby prijal námahy pôstu počas Štyridsiatnice, a tak nasledoval svojho Spasiteľa, ktorý sa štyridsať dní postil v jordánskej púšti.
 
Mäsopôstna nedeľa (Mt 25, 31 – 46) V sobotu pred Mäsopôstnou nedeľou, na ktorej si pripomíname posledný súd, sa Cirkev modlí za zosnulých, aby aj oni stáli pri poslednom súde na pravej strane. Táto sobota sa preto nazýva zádušnou. V predvečer (už v piatok večer) Cirkev vyzýva k všeobecnej spomienke na všetkých zosnulých. Pri hľadaní zmyslu spojenia medzi Veľkým pôstom a modlitbou za zosnulých treba pamätať na to, že kresťanstvo je náboženstvom lásky. Samotný názov Mäsopôstnej nedele vychádza z toho, že sa ňou začína zdržanlivosť od mäsa (mjasopustna – opúšťame mäso) a druhý názov vychádza zo svätého evanjelia, ktoré opisuje posledný súd.  (s.6)
Autor: ThDr. Miroslav Iľko, PhD. - všetky životopisy svätcov od tohto autora (1)

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε