www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?lit_velky_post_uvod
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Liturgia > Liturgika > Veľký pôst > Úvod

Dnes je: 16. jún 2024     Meniny oslavuje: Blanka

Zoεpédia - náhodný výber: IC XC NI KA, Veľký týždeň, Encyklika.     pohľadnice

Úvod

      Ak porovnáme východnú liturgiu so západnou, vidíme tu veľký rozdiel, daný nielen jazykom, ale hlavne celou mentalitou. V bohatej symbolike východnej liturgie je mnohotvárne vyjadrená viera vo sväté tajomstvá. Každá časť chrámového priestoru, každá súčasť liturgických rúch, bohoslužobných predmetov a úkonov má nejakú súvislosť so životom Kristovým a dielom vykúpenia. Môžeme povedať, že celá bohoslužba je jedinou názornou katechézou, niečím podobným, čím bola naším predkom obrazová biblia. Je to v súlade s východnou dušou, ktorá je viac prístupná meditácii a rozprávaniu symbolov, ako striezlivá duša západná.
      S liturgiou úzko súvisí aj celá náboženská prax východného kresťana. Zvláštne miesto v nej zaujímajú pôsty, ktoré sú ďaleko častejšie a prísnejšie než v západnej cirkvi. Niektoré pôsty sú veľmi dlhé. Napríklad pôst nazývaný filipovský (alebo vianočný), trvá od 15. novembra do 24. decembra, pôst uspenský - trvajúci 14.dní pred sviatkom Zosnutia Presvätej Bohorodičky. Najdlhší a najvýznamnejší je Veľký pôst, ktorý trvá celú dobu od pondelka po Nedeli syropôstnej, ďalej celú pôstnu dobu a Veľký týždeň, t.j. celých päťdesiat dní. A práve význam tohoto veľkopôstného obdobia pre dnešného kresťana, by som chcel vyzdvihnúť a objasniť v tejto práci.
      Podnetom k napísaniu tejto práce, my bola tajomnosť a mystickosť týchto dní. Tušil som , že môžu skrývať pre dušu východného kresťana veľké bohatstvo , ktoré sa pokúsim aspoň z časti odhaliť. Túto prácu začínam písať na samotnom začiatku Veľkého pôstu, takže získané poznatky sa nebudem snažiť pochopiť rozumom, ale z Božej milosti a mojej vôle snáď aj prežiť.

Pôst ako pokánie

      V zhone nášho každodenného života nemáme čas, aby sme nad tým uvažovali, čo pokánie vlastne pre mňa znamená. Preto cirkev nie nadarmo oddelila týchto sedem týždňov, zasvätených pokániu, nie nadarmo nás volá k dlhotrvajúcemu duchovnému úsiliu.
      Čo je vlastne pokánie? Načo nám je potrebné? Ako ho uviesť do života? Na všetky tieto otázky nám dá odpoveď Veľký pôst. On je tou pravou školou pokánia, v ktorej každý človek je nútený každoročne učiť sa prehlbovať svoju vieru, prehodnocovať svoj život a nakoľko je to možné aj ho premieňať. A sú to práve formy a duch veľkopôstnych bohoslužieb, prostredníctvom ktorých cirkev odhaľuje význam tohoto unikátneho obdobia. Preto sa toto stručné objasnenie Veľkého pôstu zakladá hlavne, hoci nie výlučne, na bohoslužbách Veľkého pôstu. 11 Schmeman A.: Veľikij post, Moskva 1991, s. 8.-9.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε