www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?spravy&id=1308
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 16. apríl 2024     Meniny oslavuje: Dana, Danica

Zoεpédia - náhodný výber: Archa zmluvy, Benediktíni, Dogma.     pohľadnice

12.02.2019 | Čítanosť(3297)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Slovenskí darcovia prispeli na postavenie kostola v africkej Ugande

Slovenskí darcovia prispeli na postavenie kostola v africkej Ugande
 
Uganda 11. februára (TK KBS) V nedeľu 10. februára sa na severe Ugandy v blízkosti mesta Adjumani v dedinke Una konala posviacka svätyne neustálej adorácie. Kostol postavili vďaka horlivosti a veľkému nasadeniu sestry Margity Kačányiovej zo Slovenska a Kataríny Ririe z Ugandy, ktoré tu pôsobia takmer osem rokov. V spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou na mieste vedú centrum Gift of love – HIV centrum pre siroty a zraniteľné deti. Svätyňa bola postavená s finančnou podporou mnohých slovenských darcov v priebehu dvoch rokov. Teraz otvárajú duchovné centrum. Na posviacke sa zúčastnili slovenskí jezuiti Jozef Šofranko a Dušan Bezák a predstavitelia Slovenskej katolíckej charity.
 
Slávnosť viedol biskup Sabino Ocan Odoki, biskup diecézy Arua, zúčastnilo sa množstvo kňazov, z ktorých mnohí dlhodobo spolupracujú s centrom, rehoľné sestry, predstavitelia regiónu a vyše 600 veriacich.
 
„Projekt pre HIV pozitívne a zraniteľné deti, o ktoré sa nemá kto starať, začal v roku 2011. Od roku 2011 až doteraz máme 53 detí, ktoré bývajú v centre. Prostredníctvom Adopcie na diaľku projekt podporuje 600 detí z domácej komunity aj z utečeneckých táborov," hovorí jedna z iniciátoriek Katarína Riria. Infekcia HIV podľa jej slov vedie ľudí do morálnej a citovej deprivácie a sociálnej izolácie. Keďže základom centra je starostlivosť o potreby detí, sestra Margita Kačányiová, jedna z iniciátoriek tohto diela, cítila, že duchovné uzdravenie vedie k obnove a prijatiu. Preto priatelia z charizmatických hnutí a ďalší priaznivci tohto diela pomohli a poskytli podporu, čo viedlo neskôr k zrodu myšlienky duchovného centra neustálej adorácie. Deti zapojené v programe podpory prosili o zásah a požehnanie Pannu Máriu – o podporu a dary pre modlitbové centrum a ich prosby boli vypočuté. Tento kostol pre chudobných a biednych považujeme za Božiu vôľu.
 
V súčasnosti veľa ľudí trpí na HIV, tuberkulózu, hepatitídu B a iné choroby a jediný, na koho sa môžu obrátiť, je Boh. Avšak všetci sme infikovaní nejakým spôsobom.
 
Región Adjumani hostí mnohých utečencov z južného Sudánu, najmä deti a matky. Opustili svoju krajinu kvôli vojne a hľadajú pokoj. Toto sú zraniteľní ľudia a ich nádej spočíva jedine v Pánovi. Toto miesto bude kresťanským pútnickým miestom, miestom útočiska, kam každý môže prísť a hovoriť s Bohom v každom čase po celý rok. Toto miesto s neustálou adoráciou bude pre všetky duše, ktoré hľadajú pokoj vo svojich srdciach, najmä pre tých, ktorí sú ohrození vojnou a chorobou. Najbližšie miesto neustálej adorácie v Ugande je v Kampale, vzdialenej 500 km. Kvôli extrémnej chudobe a rastúcim cenám nemôžu ľudia z tejto zapadnutej oblasti cestovať tak ďaleko. Preto sme radi, že teraz aj pre tento zabudnutý kraj je možnosť zažiť takéto duchovné povzbudenie. Okrem toho táto časť krajiny je z času na čas postihnutá vojnou a občianskymi nepokojmi.
 
Výstavbu a zariadenie duchovné centra podporili slovenskí katolíci. "Sme im veľmi vďační za vypočutie a ich odpoveď na plač chudobných. Toto je veľký dar pre diecézu Arua a univerzálnu Cirkev od slovenských katolíkov. Vďaka každému, kto priložil roku k tomuto dielu, podporil ho alebo sa zúčastnil posviacky budovy kostola a jeho zasvätenia Svätej Trojice," uviedla Katarína Riria.

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε