www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?spravy&id=1340
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 16. apríl 2024     Meniny oslavuje: Dana, Danica

Zoεpédia - náhodný výber: Liturgické gestá - b..., Alexandrijská škola, Theos.     pohľadnice

10.02.2020 | Čítanosť(1928)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Charity z ôsmich krajín vrátane Slovenska upozorňujú na zotročovanie detí

Charity z ôsmich krajín vrátane Slovenska upozorňujú na zotročovanie detí
                                                                Ilustračná snímka (©nareekarn - stock.adobe.com)
 
Katolícke Charity z ôsmich krajín Blízkeho východu a Európy, medzi ktorými figuruje aj Slovensko, zverejnili správu o svetovej situácii v súvislosti so zotročovaním detí. „Ide o neviditeľný a veľmi znepokojivý fenomén“, ktorý nie je trestaný, uvádza sa v správe. Rozsiahly dokument má mobilizovať verejnú mienku i vlády krajín.
 
Až 13 miliónov detí je vo svete obeťami obchodovania s ľuďmi, uvádza oficiálne údaje OSN správa vypracovaná charitami z Albánska, Bosny a Hercegoviny, Francúzska, Jordánska, Libanonu, Kosova, Slovenska a Ukrajiny. V roku 2016 bolo za obete obchodovania s ľuďmi oficiálne uznaných len 24 tisíc osôb vrátane dospelých a detí. Príčinou tohto rozdielu je aj „nedostatočná formácia osôb zodpovedných za nadviazanie kontaktu s obeťami a absencia osobitného mechanizmu na identifikovanie a nasmerovanie detí, ktoré sú obeťami tohto fenoménu“, uvádza dokument.
 
Problém zotročovania detí súvisí s „množením konfliktov, krízami spojenými so životným prostredím, sociálnou a ekonomickou nestabilitou v niektorých krajinách“, koreňom je tiež „migrácia obyvateľstva, ktorá robí deti zraniteľnejšími“.
 
Hlavnými obeťami vykorisťovania sú dievčatká určené predčasne na vydaj kvôli chudobe, deti nútené pracovať, žobrať či páchať trestné činy kvôli živobytiu, ale aj deti určené na predaj, sexuálne vykorisťované deti a detskí vojaci. „Ešte zraniteľnejšími sú tie deti, ktoré nie sú zaregistrované na občianskych úradoch a teda nemajú prístup k zdravotným službám či vzdelaniu a sú tak neviditeľné“.
 
Mnoho detí neidentifikovaných ako obete obchodovania je „dvojnásobne potrestaných“, keďže „autority i verejná mienka ich považujú za nelegálnych migrantov, opätovných páchateľov či obete kultúrnych praktík, osobitne pokiaľ ide o deti patriace k diskriminovaným menšinám“, uvádza správa.
 
-zk- 

 


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε