www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?spravy&id=333
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 25. júl 2024     Meniny oslavuje: Jakub

Zoεpédia - náhodný výber: Kyrios, Dcéry Panny Márie Po..., Heréza.     pohľadnice

20.07.2003 | Čítanosť(7331)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Posviacka prestola vo Vyšnej Olšave

Posviacka prestola vo Vyšnej Olšave

Centrom chrámu a liturgie je prestol – oltár, sv. stôl, ktorý je symbolom trónu Božieho a Baránkovho. Je miestom, kde je koncentrovaná Božia prítomnosť najsilnejšie. Na ňom je postavený bohostánok (kivot), v ktorom je uchovávaná Eucharistia. Pred bohostánkom je uložená kniha evanjelií – Evanjeliár. Teda Kristus je tu prítomný v dvoch spôsoboch – v tajomstve Tela a Krvi a vo svojom Slove v evanjeliu. Prestol sa preto stáva najsvätejším miestom v chráme a centrom všetkých bohoslužieb. Rovnako to opisuje kniha Zjavenia, že v nebeskom Jeruzaleme nie je chrám ako centrum oslavy Boha, lebo chrámom je všemohúci Boh a Baránok sediaci na cherubínskom tróne.

Tieto slová z katechézy o. Mgr. Dávida Zorvana osobitným spôsobom prežili veriaci gréckokatolíckej farnosti Vyšná Olšava v nedeľu 20. júla 2003. V Chráme sv. Jána Krstiteľa pred slávnostnou archijerejskou liturgiou posvätil Mons. Ján Babjak, SJ, prešovský eparcha, nový prestol, bohostánok, zaprestolný kríž a ripidy. V homílii upozornil prítomných na deštruktívne následky hriechu a povzbudil horlivému pestovaniu duchovného života. Prestol - Boží trón, je srdcom farského spoločenstva, z ktorého má čerpať živú vodu Svätého Ducha, aby sa život každého stal svätým, radostným a plným lásky.

Slávnostnou posviackou prestola bola ukončená rozsiahlejšia oprava Chrámu sv. Jána Krstiteľa vo Vyšnej Olšave, ktorá sa začala v máji t.r. V závere slávnosti správca farnosti o. Miron Keruľ-Kmec poďakoval všetkým, ktorí mali účasť na tejto oprave a pripomenul, že ukončené dielo je odrazom obnovy toho duchovného – neviditeľného chrámu v srdciach veriacich farnosti Vyšná Olšava.

Zdroj: ISPB

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε