www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?spravy&id=639
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 18. máj 2024     Meniny oslavuje: Viola

Zoεpédia - náhodný výber: Trojica - dôsledky t..., Hosanna, Milan Lach sa cíti s....     pohľadnice

09.01.2006 | Čítanosť(7477)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Prešov: Posviacka Profesorského domu na Zjavenie Pána

Prešov: Posviacka Profesorského domu na Zjavenie Pána

Na sviatok Zjavenia Pána 6. januára kňazi navštevujú rodiny veriacich vo svojich farnostiach, aby Jordánskou vodou posvätili ich príbytky a sprítomnili im tak Božiu blízkosť. Ježiš Kristus tým, že vstúpil do vôd rieky Jordán, posvätil tieto vody. Rovnako chce vstúpiť do života ľudí, posvätiť ho a požehnať. Kňazi tak zároveň ako duchovní otcovia vykonajú pastoračnú návštevu rodín svojich veriacich. V ten deň popoludní vladyka Ján Babjak, SJ navštívil rodiny tých kňazov, ktorí sú pedagógmi na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity (GTF PU) v Prešove, aby posvätil nové byty v Profesorskom dome, ktoré sa stali ich novými príbytkami.

Ide o budovu, ktorú Gréckokatolícka eparchia nadobudla kúpou v roku 1937, v priebehu posledného roka a pol ju zrekonštruovala a v auguste 2005 odovzdala do užívania vysokoškolským pedagógom. Nachádza sa za novou budovou Divadla Jonáša Záborského v Prešove. Rekonštrukčné práce stáli viac ako 21 miliónov Sk, ktoré eparchia získala od domácich, ale najmä zahraničných sponzorov. Prešovský eparcha aj zriadením tohto Profesorského domu chce naďalej zvyšovať akademickú úroveň GTF PU. Dekan fakulty doc. ThDr. Vojtech Boháč, PhD., prodekani doc. PaedDr. ThDr. Marek Pribula, PhD. a doc. PhDr. Pavol Dancák, PhD., predseda fakultného akademického senátu ThDr. Marek Petro, PhD., ubytovaní v Profesorskom dome, sú vyčlenení z riadnej pastorácie, aby sa mohli naplno venovať akademickej činnosti. V dome zároveň býva aj odborný asistent Mgr. Daniel Slivka.

Dopoludnia vladyka slávil v prešovskej katedrále archijerjskú svätú liturgiu, po ktorej posvätil vodu. Veľké svätenie Jordánskej vody sa koná v predvečer sviatku Zjavenia Pána a priamo na sviatok. Ako na konci slávnosti povedal, modlitby tohto posvätenia sú hlbokou katechézou prvotnej cirkvi. Homíliu predniesol protosynkel Prešovskej eparchie Marcel Mojzeš. Pripomenul, že v dejinách spásy sa Boh zjavoval rôzne. Teraz sa zjavila celá Najsvätejšia Trojica. Keď sa v dejinách Izraela zjavoval Boh, často to bolo spojené so strachom z Božej prítomnosti. Ježiš Kristus vstúpil do Jordánu, aby zničil strach človeka pred Bohom, aby človek poznal, že Boh je s ním. V závere svätej liturgie protosynkel v mene kňazov a veriacich eparchie zablahoželal otcovi biskupovi Jánovi k tretiemu výročiu biskupskej vysviacky, ktorú na sviatok Zjavenia Pána v roku 2003 prijal v Bazilike sv. Petra v Ríme z rúk Svätého Otca Jána Pavla II.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε