Medzinárodná vedecká konferencia v Prešove
Gréckokatolícka liturgická komisia na Slovensku pripravila preklad rímskeho vydania Malého trebníka z roku 1952 z cirkevnoslovanskéh o do slovenského jazyka. Je to liturgická kniha byzantského obradu, v ktorej sa nachádza poriadok vysluhovania sviatostí a svätenín. Ide zatiaľ o preklad prvej časti - udeľovanie sviatostí. Aj doteraz sa udeľovali aj v slovenskom jazyku, ale až tento preklad je po každej stránke najbližšie pôvodnému textu.
Pri tejto príležitosti, ktorá má pre Gréckokatolícku cirkev na Slovensku historický význam, sa na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove (GTF PU) konala v dňoch 25.-26. apríla Medzinárodná vedecká konferencia Vysluhovanie sviatostí podľa Malého trebníka (Recensione ruthena). Predchádza zavedeniu tohoto nového prekladu prvej časti trebníka do praxe. Organizátorom konferencie, zameranej na iniciačné sviatosti – krst, myropomazanie a Eucharistiu, bola Katedra praktickej teológie GTF PU v Prešove a jej garantom vedúci tejto katedry a dekan fakulty Doc. ThDr. Vojtech Boháč, PhD. Počas dvoch dní na konferencii vystúpili odborníci z deviatich krajín.
V úvode sa prihovorili gréckokatolícki biskupi Mons. ThDr. Ján Babjak, SJ, prešovský eparcha a Mons. Milan Chautur, CSsR, košický apoštolský exarcha, ktorí tejto konferencii, dôležitej pre pastoračnú prax, zaželali hodnotný priebeh.
Účastníci konferencie sú presvedčení, že prispeje k vhodnému spôsobu, ako v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku zaviesť tento nový preklad vysluhovania sviatostí, ktorý je spojený aj s niektorými obnovenými pôvodnými liturgickými znakmi a postupmi.
Prednáška Prof. Cyrila Vasiľa, SJ z Ríma bola zameraná na sviatosť ako účinný znak a udeľovanie krstu ponorením. V úvode do pozornosti ponúkol možnosť zaužívať pre sviatosti v slovenčine pomenovanie sväté tajomstvá. ThDr. David M. Petras z USA sa zaoberal svätými tajomstvami v Gréckokatolíckej cirkvi v USA. Mgr. Peter Rusnák poukázal na genézu vývoja samotného prekladu iniciačných sviatostí a východiská, z ktorých prekladateľská komisia vychádzala. Na teológiu vysluhovania sviatostí sa zameral ThDr. Marcel Mojzeš, PhD. a o iniciačných sviatostiach v rímskom obrade s ohľadom na prax hovoril doc. ThDr. Gabriel Ragan, PhD. Sviatosti kresťanskej iniciácie z pohľadu Kódexu kánonov východných cirkví a právne zvyky v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku vo svojej prednáške prezentoval JCDr. František Čitbaj, PhD. Doc. ThDr. Przemyslaw Nowakowski z Poľska predstavil vysluhovanie sviatostí podľa prvých gréckokatolíckych trebníkov. ThDr. Tomáš Mrňávek z Česke j republiky poukázal na vzťah medzi Malým trebníkom a iniciačnými sviatosťami v Pražskom exarcháte, JCDr. Michajlo Dymyd z Ukrajiny na liturgické tajomstvo Osvietenia. Praxou vysluhovania iniciačných sviatostí v Mukačevskej eparchii sa zaoberal Mgr. Marek Durlák a v Hajdudorožs kej eparchii v Maďarsku ThDr. Iváncsó István, PhD. Z Rumunska tému konferencie rozvinul Dr. Cornel Dirle. Prax vysluhovania iniciačných sviatostí v Apoštolskom exarcháte v Srbsku a Čiernej Hore vo svojej prednáške predstavil Roman Miz a v Košickom apoštolskom exarcháte ThDr. Michal Hospodár, PhD. ThDr. Miroslav Iľko, PhD. ponúkol teologický pohľad na variácie textov kresťanskej iniciácie na území Prešovskej eparchie po Druhom vatikánskom koncile. Doc. ThDr. Vojtech Boháč, PhD. poukázal na Trebník prof. Mikuláša Russnáka a v závere konferencie zdôraznil, že sviatosť nie je niečo, ale Niekto a teda vysluhovatelia sviatostí nie sú pánmi niečoho, ale služobníkmi Niekoho – Ježiša Krista. Zdroj: ThDr. Ľubomír Petrík, PhD.
|