www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?spravy&id=739
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 16. jún 2024     Meniny oslavuje: Blanka

Zoεpédia - náhodný výber: Ekumenizmus, Krestobohorodičen, Veľký utorok.     pohľadnice

07.10.2006 | Čítanosť(7722) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Stretnutie seminaristov z Čiech, Moravy a Slovenska na Velehrade

Stretnutie seminaristov z Čiech, Moravy a Slovenska na Velehrade

Už po dvanástykrát sa konalo stretnutie seminaristov z Čiech, Moravy a Slovenska na Velehrade. Toto podujatie sa uskutočňuje raz za dva roky. Velehrad navštívili aj gréckokatolícki bohoslovci z Prešova, ako jediní zástupcovia východného obradu, spolu so svojimi predstavenými: s o. rektorom Vasiľom Kormaníkom, prefektom o. Jozefom Gačom a špirituálom o. Jánom Karasom. Stretnutie sa uskutočnilo v sobotu 7. októbra 2006.

Naša cesta sa však začala už v piatok, keď sme v podvečer pricestovali do farnosti, v ktorej sme boli ubytovaní – Ostrožská Nová Ves. Po adorácii, ktorú sme mali po večernej sv. omši sme odišli do rodín, ktoré sa postarali o ubytovanie a stravu počas stretnutia.

V sobotu sme boli účastní, už na Velehrade, na úvodnom predstavovaní zúčastnených seminárov, po ktorom nasledovala slávnostná sv. omša, ktorej predsedal biskup Kajnek z Hradca Králové. Poobedňajší program sme strávili v skupinkách s inými seminaristami, počas ktorého sme mali možnosť spoznať život aj v iných seminároch. Tento požehnaný čas sme zakončili predstavovaním seminárov cez scénky a spoločnou modlitbou. Večer sme sa presunuli do Ostrožskej Novej Vsi, kde sme sa pomodlili s veriacimi farnosti moleben k blahoslavenému biskupovi P. P. Gojdičovi, OSBM.

V nedeľu sme mali možnosť sláviť spolu s tunajšími farníkmi cirkevnoslovanskú svätú liturgiu v chráme a v poobedňajší ch hodinách svätú liturgiu v bazilike na Velehrade. Tieto liturgie boli sprevádzané zborovým spevom seminaristov.

Ďakujeme dobrotivému Bohu za tento požehnaný čas plný milostí. Veríme, že toto stretnutie obohatilo nielen nás, ale aj farnosť, ktorá nás prijala s láskou a s veľkým záujmom o východný obrad. Za všetku organizáciu vďaka patrí aj miestnemu kňazovi P.P.Krajčovičovi.

Zdroj: PaedDr. Vasiľ Kormaník

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε