www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?spravy&id=797
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 17. jún 2024     Meniny oslavuje: Adolf

Zoεpédia - náhodný výber: Diptychy, IC XC NI KA, Prestol, svätý stôl.     pohľadnice

29.05.2007 | Čítanosť(8396)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Odpustová slávnosť v prešovskom kňazskom seminári

Odpustová slávnosť v prešovskom kňazskom seminári

Kaplnka Gréckokatolíckeho kňazského seminára blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove je zasvätená Najsvätejšej Trojici. Preto sa aj tohto roku na tento sviatok v pondelok 28. mája konala v prešovskom kňazskom seminári odpustová slávnosť. Archijerejskej svätej liturgii predsedal vladyka Ján Babjak, SJ a homíliu predniesol synkel pre Rusínov Prešovskej eparchie Mgr. Peter Pavel Haľko, OSBM. Zdôraznil, že tajomstvo Najsvätejšej Trojice je základnou pravdou nášho kresťanského života. Všetkých vyzval, aby oslavovali Boha v troch osobách, lebo sme Bohom milovaní. Vo vzťahu k seminaristom povedal, že duchovné povolanie je v tomto svete znamením Najsvätejšej Trojice, znamením milujúcej Božej prítomnosti medzi nami.

Slávnostnú svätú liturgiu koncelebrovali aj predstavení kňazského seminára na čele s jeho rektorom PaedDr. Vasilom Kormaníkom, dekan Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity prof. ThDr. Vojtech Boháč, PhD., prešovský protopresbyter PhDr. Gabriel Székely, PhD. a ďalší kňazi pôsobiaci v Prešove.

V tomto akademickom roku sa v gréckokatolíckom kňazskom seminári v Prešove na kňazstvo pripravuje 64 seminaristov, z ktorých bolo 7 v pastoračnom ročníku, teda v rôznych službách mimo seminára. Z celkového počtu je 44 bohoslovcov za Prešovskú eparchiu, 19 za Košický apoštolský exarchát a jeden za Pražský apoštolský exarchát. Bohoslovci šiesteho ročníka GTF PU, ale siedmeho roku kňazskej formácie, majú už po štátniciach, ukončili pobyt v seminári a na duchovných cvičeniach v Exercičnom dome sv. Ignáca v Prešove sa v týchto dňoch bezprostredne pripravujú na kňazskú vysviacku.

Slávnosť bola zakončená liturgickým sprievodom okolo seminárskej kaplnky s čítaním evanjelií. Ešte pred tým sa seminaristom prihovoril otec biskup, ktorý im okrem iného tlmočil slová Benedikta XVI., ktoré ho v tomto čase oslovili, že až vtedy začíname získavať, keď začíname dávať. Pozval seminaristov, aby sa stotožnili s touto životnou pravdou.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε