www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?spravy&id=814
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 18. máj 2024     Meniny oslavuje: Viola

Zoεpédia - náhodný výber: Boh - Božia dobrotiv..., Apsida, Akolyta.     pohľadnice

30.08.2007 | Čítanosť(7441)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Kňazská vysviacka v Prešove

Kňazská vysviacka v Prešove

Šiesteho tohtoročného novokňaza pre Prešovskú eparchiu vysvätil vladyka Ján Babjak, SJ na sviatok Zosnutia Presvätej Bohorodičky, v stredu 15. augusta, v prešovskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa. Účasť na Kristovom kňazstve prijal Michal Leščišin, ktorý pochádza z Nového Ruskova a na kňazstvo sa pripravoval najprv v Prešove a potom v Eichstätte v Nemecku.

Tak, ako nás na večný cieľ upriamuje sviatok Zosnutia Presvätej Bohorodičky, aj kňazská služba má ľuďom pomáhať kráčať k tomuto cieľu, povedal vladyka v homílii. „Prinášať Boha ľuďom – to je základné poslanie kňaza“, citoval myšlienku z Listu Kongregácie pre klérus k Svetovému dňu modlitieb za posvätenie kňazov. Bohorodička ako prvá priniesla Boha na svet. Toto bude aj tvojím poslaním, povedal novokňazovi. Pre prítomných kňazov, ako aj pre všetkých veriacich, boli posilou aj slová Svätého Otca Benedikta XVI. z posynodálnej apoštolskej exhortácie Sacramentum caritatis, ktoré otec biskup ponúkol liturgickému zhromaždeniu.

Po veľkom vchode, počas ktorého duchovenstvo prenáša liturgický chlieb a víno zo žertveníka na oltár, sa začala kňazská vysviacka. Samotnému vkladaniu rúk biskupa na hlavu svätenca a ustanovujúcej modlitbe, predchádzalo predstavenie kandidáta vladykovi, obchod svätenca okolo oltára a bozk na štyri rohy oltára, lebo odteraz bude pri ňom stáť už ako priamy vysluhovateľ a správca Božích tajomstiev, ako aj vyznanie viery a sľub poslušnosti Svätému Otcovi a biskupovi. Po ustanovení na kňaza, keď si obliekol kňazské rúcho a od vladyku prijal liturgikon – knihu pre slávenie nekrvavej obety, sa otec Michal pripojil k spoločenstvu kňazov a k vladykovi pri oltári, aby spolu s nimi ako novokňaz slávil Eucharistiu.

Prvý stupeň kňazstva – diakonát prijal v prešovskej katedrále 27. júla tohto roka.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε