www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?spravy&id=982
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 22. júl 2024     Meniny oslavuje: Magdaléna

Zoεpédia - náhodný výber: Ikos, Ipakoj, Exorcista (nižšie sv....     pohľadnice

17.08.2009 | Čítanosť(9794) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Tisíce pútnikov prišlo do Ľutiny na púť a posviacku rozšírenej baziliky

Tisíce pútnikov prišlo do Ľutiny na púť a posviacku rozšírenej baziliky

Na najväčšom pútnickom mieste Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie v Ľutine sa v sobotu a v nedeľu 15. a 16. augusta zišlo na archieparchiálnej odpustovej slávnosti viac ako 20 000 pútnikov, ktorí prišli osláviť Zosnutie (Nanebovzatie) Presvätej Bohorodičky.

Tohtoročná púť bude v histórii zapísaná zlatými písmenami, pretože bola zakončená posviackou rozšírenej a obnovenej Baziliky minor, ktorá je od roku 1988 jedinou gréckokatolíckou bazilikou na Slovensku a po rozšírení má teraz dve priestranné bočné lode. Jedna z nich, pravá bočná loď, bude slúžiť aj ako farská kaplnka a preto v nej bol inštalovaný zreštaurovaný historický ikonostas a oltár.

Na slávnosti sa zúčastnili traja arcibiskupi a šiesti biskupi byzantského a latinského obradu zo Slovenska a zahraničia. Hlavným slúžiteľom slávnostnej nedeľnej archijerejskej svätej liturgie na Ľutinskej mariánskej hore bol arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, sekretár Kongregácie pre východné cirkvi z Ríma. V homílii povedal: „Častým obrazom dnešného človeka je, že putujúc životom blúdi a nevie odpovedať na základné otázky: Kto si?, Kam máš namierené? Táto mariánska púť je tiež istým obrazom putovania životom. V púti je prítomný prvok hľadania odpovede na otázku o našich životných cestách. Tu môžeme preveriť naše životné cesty od križovatky ku križovatke. Vidíme Pannu Máriu, ktorá je ochotná ísť až po kríž. Až dokiaľ to chce Pán. Aj naše putovanie životom, ak pripustíme, že náš život má zmysel a cieľ, môžeme prirovnať k putovaniu Panny Márie, ktoré môže byť vzorom pre náš život. My už máme jednu výhodu – evanjelium, ktoré je ako mapa pre správnu orientáciu na našej životnej púti. Ak budeme takto putovať, nebudeme mať problém odpovedať na základné životné otázky.“

Pútnici z Ľutiny zaslali pozdravný list Svätému Otcovi Benediktovi XVI., v ktorom uvádzajú: „Svätý Otče, ďakujeme Vám za vyhlásenie Roka kňazov, v ktorom chceme prehĺbiť náš pohľad na sviatostné kňazstvo, cez ktoré sa v našom živote neustále sprítomňuje živý Boh. Počas púte sme opäť zakúsili spoločenstvo kňazov a laických veriacich, ktoré sa s Božou pomocou usilujeme budovať aj v každodennom živote v našich farnostiach. Veríme, že nám v tomto budovaní spoločenstva Cirkvi – mystického tela Ježiša Krista pomôže aj tento mimoriadny Rok kňazov. Tu, v Ľutine, si ešte viac uvedomujeme materinskú prítomnosť Presvätej Bohorodičky v živote Cirkvi – v spoločenstve Božieho ľudu. 

Ďakujeme Vám za novú encykliku Caritas in veritate, ktorá je ďalším prejavom Vašej otcovskej starostlivosti o Cirkev, o spoločnosť a o konkrétneho človeka. V týchto dňoch sa už tešíme na jej slovenský preklad.“

V závere svätej liturgie nemohlo chýbať poďakovanie dobrodincom, ktorí prispeli na rozšírenie a zveľadenie baziliky.

V sobotu večer slávil v priamom prenose Rádia Lumen archijerejskú svätú liturgiu prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ v spoločenstve s arcibiskupom Edwardom Nowakom, bývalým sekretárom Kongregácie pre kauzy svätých, a vladykom Petrom Krykom, gréckokatolíckym exarchom z Nemecka. Už po tejto svätej liturgii sa uskutočnila časť posviacky v bazilike. Vladyka Ján, ktorý bol iniciátorom rozšírenia a obnovenia baziliky, posvätil zreštaurovaný neskorobarokový ikonostas a oltár z konca 18. a začiatku 19. storočia z Novej Polianky, kde sa už neslávia sväté liturgie. Reštaurovanie prebiehalo od roku 2005. V homílii povedal: „Skúsme použiť obraz dvoch sestier Márie a Marty na našu situáciu. Môžeme obrazne povedať, že pozícia Marty sa teraz v našej bazilike skončila. Veď sa skončili mnohé práce a robotníci sa rozišli do svojich firiem. Bude sa pracovať už iba vonku v okolí baziliky. Nás všetkých teraz čaká pozícia Márie. Nie je to nič nerobenie, ale pozorné počúvanie Pána, uvažovanie nad jeho slovom a sústredená modlitba. V Panne Márii sa zlučujú obidve úlohy sestier, tak Marty, ako aj Márie. Ona robila službu, napr. Ježišovi a Jozefovi ako Marta a ako Mária počúvala dychtivo všetky slová svojho Syna Ježiša. Jedna i druhá služba je nám potrebná.“  

Program púte sa začal v sobotu popoludní posvätením vody na Ľutinskej mariánskej hore a počas obidvoch dní pokračoval súčasne aj na hore aj v bazilike v obci a ponúkal priestor všetkým vekovým kategóriám. Polnočnú archijerejskú svätú liturgiu slávil vladyka Peter Rusnák, bratislavský eparcha, ktorý v homílii zdôraznil, čo všetko nám Boh poodpúšťal v našom živote. My však nemáme milosrdné srdce. Božie slovo nás pozýva byť milosrdnými tak, ako je s nami dennodenne milosrdný náš nebeský Otec. „Z ľudských síl toho nie sme schopní, ale Boh má moc pôsobením Ducha, Slova a Eucharistie to v nás urobiť, aby sme mohli svedčiť o Jeho láske a milosrdenstve nie rečami, ale životom. On posiela svojho Syna Ježiša Krista, ktorý náš dlh voči Bohu splatil a úplne zrušil.“

Pri svätých liturgiách v Ľutine sa v liturgických prosbách pútnici modlili aj za duše zomrelých baníkov a záchranárov z Handlovej.

Na púti sa zúčastnil aj predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík, poslanci NR SR Jozef Halecký a Jaroslav Ivančo a ďalší vzácni hostia.

Pútnici privítali a ocenili nový vzhľad baziliky, ktorý sa pre všetkých stal symbolom pozvania neustále zveľaďovať chrám živého Boha v našom každodennom živote.

Zdroj: Ľubomír Petrík
Katedra sv. Petra v Ľutine
26.02.2007 | Čítanosť(8576) | Foto
Katedra sv. Petra v Ľutine

všetky súvisiace správy (4) »

Ľutina 2009 sobota
17.08.2009 | Čítanosť(20062)
Ľutina 2009 sobota
Katedra sv. Petra v Ľutine
26.02.2007 | Čítanosť(12037)
Katedra sv. Petra v Ľutine

všetky súvisiace fotogalérie (3) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε