www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?hs_ranne_modlitby
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Liturgia > Hore srdcia > Ranné modlitby

Dnes je: 25. júl 2024     Meniny oslavuje: Jakub

Zoεpédia - náhodný výber: Kánon, Gregoriánske liturgi..., Eucharistia.     pohľadnice

RANNÉ MODLITBY

      Kňaz: Požehnaný Boh náš teraz i vždycky i na veky vekov.
      Ak niet kňaza:Na príhovor našich svätých otcov, Pane Ježišu Kriste, Bože náš, zmiluj sa nad nami.
      Ľud: Amen
      Kňaz: Sláva tebe, Bože náš, sláva tebe.
      Ľud: Kráľu nebeský, Utešiteľu, Duchu pravdy, - ktorý si všade a všetko naplňuješ, - poklad dobra a darca života, - príď a prebývaj v nás, - očisť nás od každej poškvrny - a spas, Dobrotivý, naše duše.
      Kňaz: Svätý Bože, Svätý Silný, Svätý Nesmrteľný, zmiluj sa nad nami.
      Ľud: Svätý Bože, Svätý Silný, Svätý Nesmrteľný, zmiluj sa nad nami.
      Kňaz: Svätý Bože, Svätý Silný, Svätý Nesmrteľný, zmiluj sa nad nami.
      Ľud: Sláva Otcu i Synu i Svätému Duchu.
      Kňaz: I teraz i vždycky i na veky vekov. Amen.
      Ľud: Presvätá Trojica, zmiluj sa nad nami. - Pane, očisť nás od našich hriechov. - Vládca, odpusť nám naše neprávosti. - Svätý, príď a uzdrav naše slabosti pre svoje meno.
      Kňaz: Pane, zmiluj sa (3x).
      Ľud: Sláva Otcu i Synu i Svätému Duchu.
      Kňaz: I teraz i vždycky i na veky vekov. Amen.
      Ľud: Otče náš, ktorý si na nebesiach, - posväť sa meno tvoje, - príď kráľovstvo tvoje, - buď vôľa tvoja ako v nebi, tak i na zemi. - Chlieb náš každodenný daj nám dnes - a odpusť nám naše viny, - ako i my odpúšťame svojim vinníkom, - a neuveď nás do pokušenia, - ale zbav nás Zlého.
      Kňaz: Lebo tvoje je kráľovstvo a moc i sláva, Otca i Syna i Svätého Ducha, teraz i vždycky i na veky vekov.

Tropáre, 1. hlas:

      Keď som vstal zo spánku, padám, Dobrotivý, pred tebou - a spievam ti anjelskú pieseň: - Svätý, svätý, svätý si, Bože, - na príhovor svojich anjelov zmiluj sa nado mnou.
      Sláva: Z lôžka a zo spánku si ma zdvihol, Pane. - Osvieť mi rozum aj srdce a otvor moje ústa, - aby som spevom oslávil ťa, Svätá Trojica: - Svätý, svätý, svätý si, Bože, - na príhovor svojich svätých zmiluj sa nado mnou.
      I teraz: Neočakávane príde Sudca a skutky každého odkryje, - preto s bázňou volám na úsvite: - Svätý, svätý, svätý si, Bože, - na príhovor Bohorodičky zmiluj sa nado mnou.
      Pane, zmiluj sa (12x).

Modlitba

      Hneď zrána ďakujem ti, Najsvätejšia Trojica, že som sa zo sna prebudil. Bože, ty vo svojej veľkej dobrote a zhovievavosti sa na mňa nehneváš, aj keď som zhrešil a nevyplnil čas spasiteľným úsilím. Nedal si mi navždy zosnúť s mojimi neprávosťami, ale pre svoju nevyčerpateľnú lásku ku mne dal si mi silu prebrať sa zo sna, vstať z lôžka, aby som mohol osláviť tvoju moc. Osvieť teraz oči mojej duše, otvor moje ústa, pomôž mi, aby som sa naučil slovám tvojej pravdy, porozumel tvojim prikázaniam, plnil tvoju vôľu, spieval ti na slávu, úprimne ťa vyznával a oslavoval tvoje presväté meno, Otca i Syna i Svätého Ducha, teraz i vždycky i na veky vekov. Amen.

50. Žalm

      Zmiluj sa, Bože, nado mnou pre svoje milosrdenstvo - a pre svoje veľké zľutovanie znič moju neprávosť.
      Úplne zmy zo mňa moju vinu - a očisť ma od hriechu.
      Vedomý som si svojej neprávosti - a svoj hriech mám stále pred sebou.
      Proti tebe, proti tebe samému som sa prehrešil - a urobil som, čo je v tvojich očiach zlé,
      aby si sa ukázal spravodlivý vo svojom výroku - a nestranný vo svojom súde.
      Naozaj som sa v neprávosti narodil - a hriešneho ma počala moja mať.
      Ty naozaj máš záľubu v srdci úprimnom - a v samote mi múdrosť zjavuješ.
      Pokrop ma yzopom a zasa budem čistý; - umy ma a budem belší ako sneh.
      Daj, aby som počul radosť a veselosť, - a zaplesajú kosti, ktoré si rozdrvil.
      Odvráť svoju tvár od mojich hriechov - a zotri všetky moje viny.
      Bože, stvor vo mne srdce čisté - a v mojom vnútri obnov ducha pevného.
      Neodvrhuj ma spred svojej tváre - a neodnímaj mi svojho ducha svätého.
      Navráť mi radosť z tvojej spásy - a posilni ma duchom veľkej ochoty.
      Poučím blúdiacich o tvojich cestách - a hriešnici sa k tebe obrátia.
      Bože, Boh mojej spásy, zbav ma škvrny krvipreliatia - a môj jazyk zajasá nad tvojou spravodlivosťou.
      Pane, otvor moje pery - a moje ústa budú ohlasovať tvoju slávu.
      Veď ty nemáš záľubu v obete, - ani žertvu neprijmeš odo mňa.
      Obetou Bohu milou je duch skrúšený; - Bože, ty nepohŕdaš srdcom skrúšeným a poníženým.
      Buď dobrotivý, Pane, a milosrdný voči Sionu, - vybuduj múry Jeruzalema.
      Potom prijmeš náležité obety, obetné dary a žertvy; - potom položia na tvoj oltár obetné zvieratá.

Modlitby


      Dobrorečím ti, Bože na výsostiach a Pane milosrdenstva, ktorý nespočetnekrát robíš so mnou veľké, nevyspytateľné, slávne a úžasné veci. Dal si mi spánok na upokojenie mojej slabosti a na úľavu námahou unaveného tela. Otvor moje ústa a naplň ich svojou chválou, aby som ťa mohol nerušene ospevovať a vyznávať sa tebe Bohu, vo všetkom a od všetkých oslavovanému bezpočiatočnému Otcovi s tvojím jednorodeným Synom, dobrým a oživujúcim Svätým Duchom, teraz i vždycky i na veky vekov. Amen.

      Tak veľmi si milostivý, Bože môj, Pane Ježišu Kriste, zo svojej veľkej lásky si zostúpil z neba a vzal si na seba telo, aby si nás všetkých spasil. Opäť ťa prosím, Spasiteľu, spas ma podľa svojej milosti. Lebo ak ma spasíš pre skutky, to nie je milosť, ale skôr dlh. Veľký si v dobrodeniach a nevýslovný v milosrdenstve. "Kto verí vo mňa", povedal si, môj Kriste, "bude žiť a neuzrie smrť naveky." Ak teda viera v teba zachráni zúfajúcich, hľa, verím. Spas ma, lebo si mojím Bohom a Stvoriteľom. Nech sa mi započítava viera namiesto skutkov, Bože môj. Veď nenájdeš skutky, ktoré by sa mi započítali. Avšak tá viera nech sa mi započíta miesto nich, nech za mňa zodpovedá, nech ma ospravedlní, nech ma učiní účastníkom tvojej večnej slávy. Nech ma neuchváti satan a nech sa nechváli, Pane, aby ma vytrhol z tvojich rúk a z tvojej ochrany. Či chcem, či nechcem, zachráň ma, môj Spasiteľ. Rýchlo sa ponáhľaj, lebo hyniem. Ty si mojím Bohom už od života mojej matky. Učiň, Pane, aby som ťa miloval tak, ako som kedysi miloval hriech, aby som pre teba pracoval tak horlivo, ako som predtým pracoval pre ľstivého satana. Odteraz chcem pracovať pre teba, Pána a Boha svojho, Ježiša Krista, po všetky dni svojho života, teraz i vždycky i na veky vekov. Amen.

      Svätý anjel Kristov, pred tebou padám a prosím ťa, môj svätý ochranca daný mi pri svätom krste na záchranu mojej duše a hriešneho tela. Svojou lenivosťou a zlými návykmi rozhneval som tvoju prečistú svetlosť a odohnal som ťa od seba svojimi hanebnými skutkami: lžou, klebetami, závisťou, posudzovaním, pohŕdaním, pýchou, ohováraním, lakomstvom, nečistotou, hnevom, skúposťou, zbytočnými rečami, zlými myšlienkami, hrdosťou a zúrivosťou a súhlasil som s každou telesnou žiadosťou. Ó, svätý môj ochranca, ako len môžeš na mňa pozrieť alebo ku mne, takému hriešnikovi, pristúpiť? Ako len môžem prosiť odpustenie pre svoje mrzké, zlé a nešľachetné skutky, do ktorých upadám každý deň, každú noc a každú chvíľu? Ale prosím ťa a padám pred tebou, môj svätý ochranca, zmiluj sa nado mnou, svojím hriešnym služobníkom, na príhovor svätých buď mojím zástancom a pomocníkom proti zlému protivníkovi, pomôž mi stať sa účastníkom Božieho kráľovstva so všetkými svätými na veky vekov. Amen.

      Presvätá moja Vládkyňa, Bohorodička, svojimi svätými modlitbami odožeň odo mňa, svojho poníženého a nehodného služobníka, omrzenosť, zábudlivosť, nerozumnosť, bezstarostnosť a všetky poškvrnené, zlé a rúhavé myšlienky. Zbav ma zlých myšlienok a dojmov a osloboď ma od všetkých neprístojných skutkov. Lebo požehnaná si od všetkých pokolení a tvoje presväté meno sa slávi na veky vekov. Amen.

      Dôstojné je velebiť teba, Bohorodička, vždy blažená a nepoškvrnená Matka nášho Boha. Čestnejšia si ako cherubíni a neporovnateľne slávnejšia ako serafíni, bez porušenia si porodila Boha Slovo, opravdivá Bohorodička, velebíme ťa.

Prepustenie

      Sláva tebe, Kriste Bože, naša nádej, sláva tebe.
      Sláva: I teraz: Pane, zmiluj sa (3x). Požehnaj.
      Kristus, náš pravý Boh, na prosby svojej prečistej matky, našich prepodobných a bohonosných otcov a všetkých svätých, nech sa nad nami zmiluje a spasí nás, lebo je dobrý a miluje nás.
      Amen.

HORE SRDCIA - Modlitebník a spevník gréckokatolíka
© Vydavateľstvo PETRA, Prešov 2002

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε