www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://www.zoe.sk/?recenzie&id=182
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Teológia > Recenzie

Dnes je: 18. jún 2024     Meniny oslavuje: Vratislav

Zoεpédia - náhodný výber: Askéza, Chlieb a víno v litu..., Essentia.     pohľadnice

12.05.2017 | Marek Piváček | Čítanosť(7171)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Leopold Slaninka: Tri kroky do neba

Anotácia:
Tri kroky do neba s podtitulom alebo ako sa pripraviť na smrť? je zbierkou krátkych zamyslení jezuitu Leopolda Slaninku na rôzne témy zoradené podľa liturgického obdobia. Čitateľ v knihe nájde adventné, pôstne úvahy ako aj témy cezročného obdobia. Svoje miesto v knihe má aj veľkonočné, vianočné obdobie ako aj obdobie Turíc.
Jednotlivé príhovory majú malý rozsah 1-3 strán a veľmi dobre sa čítajú. Tvoria ucelený celok a čitateľ môže knihu otvoriť na ktorejkoľvek strane, aby si prečítal krátku úvahu na dané obdobie. Záver knihy je dotvorený článkami a prednáškami ako aj rozhovorom s autorom.
 
Vo svojej recenzii by som sa rád zameral na obdobie Veľkého pôstu a následne na Veľkonočné obdobie. V pôstnom období nás autor pozýva, aby sme spoznali samých seba a skúmali motívy nášho pôstu. Taktiež hovorí o určitej kríze pôstu v dnešnej dobe pre rôzne príčiny. Špeciálnu kapitolu tvorí Veľkonočné trojdnie so zameraním sa na Veľký piatok a udalosti, kroré sa v tento deň stali ako i znamenie kríža, ktorý nie je len symbolom kresťanstva. Kresťan má však byť pripravený vziať kríž na svoje plecia, inak nemá kríž ako symbol žiadny zmysel.
 
V celku nazvanom Veľkonočné obdobie sa autor venuje okrem iného i kríze viery, pokoju, ktorý dáva Kristus, Božiemu milosrdenstvu ako aj tomu, čo vlastne znamená nasledovať Krista.
 
Kristus o sebe hovorí, že je Dobrý Pastier. Znamená to, že my kresťania nenasledujeme nejakú myšlienku, morálny systém alebo slávenie. Nasledujúc Krista nasledujeme OSOBU. On hovoril: „Kto vidí mňa, vidí Otca.“ Ježiš je konečným zjavením Boha.
 
Autor následne ukončuje veľkonočné úvahy pasážou o zmysle života, ktorým je prinášať ovocie. Používa známy príbeh o bambuse, ktorého pán záhrady musel zoťať, aby mu bol na osoh. Tento príbeh vyjadruje zmysel kresťanského života. Aj my musíme orezávať to, čo je navyše a byť neustále napojení na Boha.
 
Kniha Tri kroky do neba od jezuitu Leopolda Slaninku je zbierkou dobre čitateľných úvah na každý deň, v ktorej si každý čitateľ niečo nájde.
 
Leopold Slaninka, 2017. Tri kroky do neba, BANSKÁ BYSTRICA: ZAEX, 267 s., brožovaná väzba, ISBN 978-80-8192-009-7.
 
Knihu si môžete zakúpiť tu.
Autor: Marek Piváček - všetky recenzie od tohto autora (2)

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε